Osmaniye’de çiftçilere silajlık mısır tohumu dağıtıldı

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü göre hazırlanan “Büyük Türkiye İçin” projesi kapsamında çiftçilere silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı yatırım programları aralarında bulunan “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hazırlanan “Büyük Türkiye İçin” adlı proje Tarım ve Orman Bakanlığı göre kabul edildi. Hazırlanan projede hayvancılığın kaliteli barbar yem ile beslenmesi için gereklilik duyulan kaliteli barbar yem üretiminin arttırılmasını sağlamak, çayır, meralardan ve tarla arazileri içindeki yem bitkileri ekim alanlarının artırılması amaçlandı.

Projenin büyük kasaba genelinde uygulanacağını açıklayan İl Tarım ve Orman Müdür Recep Bulut, “Projenin uygulanması ile ilimizde yem bitkileri üretimin yaygınlaştırılması ile kaliteli barbar yem üretimi artırılarak, imal maliyetleri düşürülecek, köydeki çiftçilerin ekonomilerine katkı sağlanarak sosyal refahlarının artırılması sağlanacaktır. Kırsaldan köye göçü önlemeye yardımcı olacak ve sürdürülebilir hayvansal üretime katkı maddesi sağlayacaktır. Proje il merkezi ve öteki bütün ilçelerimizde uygulanacaktır. Sulama imkanı olan köylerde silajlık mısır tohumluğu, kurak alanlarda fiğ tohumluğu dağıtımın yapılması ile ilimizde yem bitkileri üretimin artırılması hedeflenmektedir. Proje dahilinde dağıtılan tohumların, tohum bedelinde bakanlık katkısı yüzde 75, çiftlik sahibi katkısı yüzde 25 olacaktır. Proje kapsamında 2 bin 970 dekarlık alana yetecek şekilde silajlık darı tohumunun dağıtımına başlanılmıştır. Nitelikli bir vahşi yem olan silajlık darı ekimi ile dönüme 5-8 ton barbar yem elde edilmesi beklenmektedir. İlimizde silaj makinelerinin varlığı, çiftçilerin silaj yapımını öğrenerek benimsemiş olması silaj üretimimi kolaylaştırmaktadır. Darı silajı öncelikle süt sığırı almak üzere, besi hayvanları, koyun ve keçilere de yedirilebilmektedir” diye konuştu. – OSMANİYE

Osmaniye'de çiftçilere silajlık mısır tohumu dağıtıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir