Osmancık’lı çeltik üreticilerine ekim ruhsatı uyarısı

Osmancık İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kadar çeltik ekimi yapan veya yapmak isteyen üreticilerin 3039 sayılı Çeltik ekimi Kanunu gereği çeltik ekim ruhsatını almasının gerekli olduğu hatırlatıldı.

Çeltik ekim ruhsatı almayan üreticiler için uygulanacak canice miktarının dekar başına 167 ile 339 lira olduğu, ruhsat alım bedelinin ise dönüm başı 5 lira olduğu hatırlatılan açıklamada 3039 sayılı Çeltik Ekimi Kanunu’na göre çeltik ekimi yapan her çiftçiden ekim ruhsatı bedeli olarak alındığı bildirildi.

Osmancık İlçe Yiyecek Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “3039 Sayılı Çeltik Ekim Kanunu gereği Çeltik ekim yapan üreticilerin ekim ruhsatı almaları yasal bir zorunluluktur. Osmancık Çeltik Komisyonu Başkanlığı tarafından çeltik ekim ruhsatı başvuruları alınmakta olup 15 Şubat 2021’de başlayan dilekçe süresi 30 Nisan 2021 tarihinde sona ermektedir. 2021 yılı çeltik ekim ruhsatiye ve sıhhi tedbir dönüm ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir. Çiftçilerimizden bir önceki sene ekmiş oldukları ekim alanlarında herhangi bir değişim yok ise ruhsat için herhangi bir belge istenmemektedir. Ekim alanlarında bir değişim olması halinde tapu kayıtları istenmektedir. 3039 sayılı kanun ve bu kanunun 11. maddesinde değişim yapan 5728 sayılı kanunun hükümlerince ruhsatsız ekim yapan çiftçilerimiz hakkında 167 TL. ile 339 TL. arasında idari para cezası ve çeltik bitkisinin kurutulmasına dek uzayan cezai işlemler uygulanacaktır.

Osmancık İlçe Yiyecek Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde yer alan matbu dilekçenin dilekçe sahipleri tarafından açık ve anlaşılabilir bir şekilde doldurularak ilgili muhtar kadar onaylandıktan daha sonra, Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı olanlar, ÇKS belgesi, belirtilmiş olmayanlar Tapu ya da Ecri misil yazıları ve Banka dekontu ile birlikte Çeltik komisyonu başkanlığına başvuru edeceklerdir. Üreticilerin mağdur olmamaları için süresi içerisinde çeltik ekim ruhsatlarını almaları gerekmektedir. Çeltik ekimi, sulama suyunun idaresi ve sıtma hastalığı kontrolü nedeniyle ruhsata tabidir” denildi.

İlçe Müdürlüğü’nün açıklamasında hem 2019 yılı içerisinde 22 bin 276 dekar alanda 797 çiftçiye, 2020 yılı içerisinde ise 22 bin 833 dekar alanda 778 çiftçiye çeltik ekimi için ruhsat verildiği hatırlatılarak çeltik üretimi 2019 yılında 17 bin 377 ton olurken, 2020 yılında ise bu rakamın 19 bin 639 tona yükseldiği bildirildi.

Çorum Kızılırmak havzasında yer alan Dodurga ilçesinde takriben 6 bin dönüm, Kargı İlçesinde takriben 14 bin 300 dönüm, Laçin İlçesinde takriben 5 bin 300 dönem çeltik arazisinde 2020 yılında üretim gerçekleştirildi.

Çeltik ekim ruhsatı almanın milli bir yükümlülük olduğunu vurgulayan Osmancık Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Şahiner, Tescil dışı çeltik ekiminin ülke ekonomisi açısından önemli bir kayıp olduğunu vurguladı.

Türkiye’de marka isme dönüşen ve rağbette pirinç haline gelen ‘Osmancık 97’ pirincinin kalitesinin korunması gerekligini anlatan Oda Başkanı Şahiner, “Osmancık’ta sertifikalı çeltik ekimini özendirme ediyor ve bunu önemsiyoruz. resmi olarak ekilen her dönüm çeltik istatistikleri giriyor ve Türkiye’nin ne dek pirinç ihtiyacı olduğunun tespiti yapılıyor. Bu verilere göre ithal edilecek pirinç oranı belirleniyor. Gayri resmi olarak ekilen çeltiği tescil altında aldığımızda ithal edilecek pirinç oranı bir o kadar düşürmüş oluruz. Çeltik üreticilerimizin hassasiyet göstererek çeltik ekim ruhsatlarını vaktinde almalarını ve zamanını geçirerek kaçak ekim yapan üretici durumuna düşmemelerini nasihat ediyoruz. Bu yıl her seneki gibi çeltik ekimi ruhsatı için müracaat zamanı kısa süreli değil. Ruhsat alımı için verilen süre yaklaşık 2 ay gibi bir zaman verilmiş ve çiftçilerimizin bu zamanı iyi değerlendirmelerini öğüt ediyorum” dedi.

Osmancık bölgesinde takriben 25 bin dekar olan çeltik ekim alanının yapılan barajlar sebebiyle takriben 22 bin dekar ekim alanına düştüğünü dile getiren Şahiner, “Çeltik ekim ruhsatının alınması hususu üzerinde özenle durma amacımız devlete ait ekimi cesaretlendirmek ve dışarıdan girecek yabancı pirince karşı korumaktır. Malumunuz bölgemizde yapılan barajlar kayda değer miktarda çeltik ekim alanını sular altında bıraktı, bu vesile ile çeltik ekim sahamız daraldı. Biz bu daralan sahada daha nitelikli pirinç üreterek, kalitesiyle Türkiye’de markalaşan pirincimize yabancı pirinç katmadan daha kazançlı ışık halkası getirmenin yollarını arıyoruz ve üreticimizin emeğinin karşılığını almasını karşılamak için mücadele sarf ediyoruz” biçiminde konuştu. – ÇORUM

Osmancık'lı çeltik üreticilerine ekim ruhsatı uyarısı
Osmancık'lı çeltik üreticilerine ekim ruhsatı uyarısı
Osmancık'lı çeltik üreticilerine ekim ruhsatı uyarısı
Osmancık'lı çeltik üreticilerine ekim ruhsatı uyarısı
Osmancık'lı çeltik üreticilerine ekim ruhsatı uyarısı
Osmancık'lı çeltik üreticilerine ekim ruhsatı uyarısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir