Ordulu gençler ramazanda Osmanlı geleneğini yaşatıyor

Ordu’da gençler, belirli adreslere ramazan ayı dolayısıyla iftarlığın yanı sıra eski bir Osmanlı geleneği olan “diş kirası” dağıtıyor.

Ordu Genç İHH Birimi ile Ordu Gençlik Merkezi tarafından kentte belirlenen bir takım adreslere, ramazan baştan başa iftar yemeği ulaştırılıyor. Ayrıca, Osmanlı geleneğinde bulunan “diş kirası” adı altında içinde bir tedarik para yer alan keseler armağan ediliyor.

Etkinlik öncesi gazetecilere açıklamada yapan Ordu Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Sena Yüksel, etkinlik dahilinde Osmanlı vaktinde uygulanan diş kirası geleneğini bilhassa gençlere bir nebze de olsa hissettirmeye çalıştıklarını söyledi.

Yüksel, Osmanlı’da ramazan aylarında iftara gelen misafirlere uğurlandıkları sırada bir hediye takdim edildiğini belirterek, “Bu armağan, bir havlu, peçete ya da keseye para koyularak, ‘siz bizim iftarımıza konuk oldunuz, bizim için dişlerinizi yordunuz ve bizim sevap kazanmamıza vesile oldunuz’ seslenmek nedeniyle bahşedilen bir hediyedir. Bu kesenin, havlunun veya peçetenin içinde çoğunlukla para oluyor. Bu parayı açıktan vererek insanları mahcup etmemek nedeniyle bu şekilde veriliyor.” dedi.

Bu yıl ramazan ayında gençlere davetli olamadıklarını, onları da misafir edemediklerini ve birlikte iftar açamadıklarını dile getiren Yüksel, bu nedenle onlara iftar vakti için iftariyelik ve kese verdiklerini kaydetti.

Ordu Genç İHH Birimi Temsilcisi Muhammet Muhakkak Aydın da bu akşam İHH’nın ilgilendiği aileler ve yetimler ile Gençlik Merkezi’nde sene baştan başa faaliyet bildiren gönüllü gençlere ikramda bulunacaklarını ve hediye vereceklerini söyledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir