‘Okuma aşkı’ kadın girişimciyi yayınevi sahibi yaptı

‘Okuma aşkı’ kadın girişimciyi yayınevi sahibi yaptı

Bayan Girişimci Servet Selçuk: “Ben kadınım yapamam demedim, inandım ve başardım”

KAYSERİ – Kayseri’de yaşayan Kadın Girişimci Mal Varlığı Selçuk, 23 takvim memuriyet hayatını geride bırakarak okuma sevgisi doğruca yayınevi sahibi oldu. Girişimlerine başlarken hiçbir birikimi olmadığını ve kredi çekerek giderlerini karşıladığını söyleyen Selçuk, “Ben kadınım yapamam demedim, inandım ve başardım” dedi.

Bir kadın olarak var olma ihtiyacı hissederek işini kurmaya karar verdiğini söyleyen Servet Selçuk, “23 takvim memurluk geçmişimden sonradan, mesleğimden ayrılma kararı almıştım ve ayrıldığım vakit Adana’da yaşıyordum. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine, aldığım eğitimler ve birikimlerden sonradan tembel edinmek beni fazla üzüyordu. Bir kadın olarak var olma ihtiyacı hissettim. Arkadaşımın o tavsiyesi üstüne bu işi yapmaya karar verdim. Birçok araştırma, geliştirme ile matbaa tasarımlarına değin her şeyi araştırarak girişimde bulundum. İşi kurma aşaması bağlı ancak zorluydu. Her iş grubunda olduğu gibi benim mesleğimde de zorluklarla çaba ettim. Bu işe sıfırdan başladım. Hiçbir bütçem yoktu. Birikimim veya fiziki anlamda bir desteğim yoktu. Oysa bir şekilde bu işi yapacağımı kafaya koymuştum. Çok gayret ettim. Yayınevleri ile alakalı makaleleri, tavsiyeleri ve kitapları okudum. Tekrar arkadaşımın tavsiyesi ile matbaacılar ile tanıştım. ‘İşin mutfağı burası’ dediler. ‘Önce matbaayı öğrenmen gerekiyor’ dediler. Ilk Olarak matbaa makinalarını inceledim. Kesme makinalarını inceledim. Her şeyi öğrenmeye çalıştım. Bunlar üzerinde çözümleme yaptıktan daha sonra bu işi yapabileceğimin kararını aldım. Minik bir kredi desteği ile şirketimi kurdum. Sonrasında da 1. kitap, 2. kitap diyerek devamı geldi. Her şey yolunda gitmeye başladı” dedi.

Selçuk, işini kurarken arkadaşlarının yardımı ile projeler geliştirdiklerini ve bunun da kendisi için büyük motivasyon olduğunu söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Birçok ilde, birçok yazarla birlikte çalışıyoruz. Yazarlardan aldığımız taslakları inceledikten sonra basıma yerinde olup olmadığının kararını verip, basım aşamasına geçiyoruz. Tabi ama prosedürler, ISBN’si, flandra işlemleri tümü bizim üzerimizde, bunların dışarıya bizim bu kitapları piyasaya sürmemiz, satışını üstlenmemiz veya satışını yaptırmamız için bir dağılma firması ile çalışmamız gerekiyor. Öncelikli olarak dağılım firmasını ayarladık. Dağıtım firması kitaplarımızı, dijital tüm platformlara yayınlıyor. Onun dışarıya raflarda birçok kitapçılarda ve kitap sitelerinde yer alıyor. Oralardan satışını gerçekleştiriyoruz. başkaca ben bir okuma aşığı insan olarak, kitap okuma gruplarını, kitabı okumaya teşvik edecek bir sürü faaliyette bulunmak istedim. Bununla ilgili yan ancak tüm illerde olan dostlarımdan da gelen talep ile 4-5 tane ilde özellikle Adana, Kayseri, Ankara, Isparta ve Hatay gibi illerde okuma grupları kurduk. Orada ki dostlarla her ay bir kitap okuyarak bir araya geliyorduk. Okuyup, yorumlayıp yorumlarımızı bir araya getiriyorduk. daha sonra yine bu gruplar aracılığı ile birkaç arkadaşımın da tavsiyesi ile bu grupların yetenekleri, ilgileri, yaptığı işlerle alakalı bir dergi oluşturduk. Dergimiz dijital bir dergiydi. Orada yeniden okumaya teşvik edici faaliyetlerde bulunduk. Bunların tümü gönül işiydi. Hiçbir getirisi olmayan, sadece gönüllü yapılacak işlerdi. Bu da benim gibi bayan girişimcinin, ayakta kalmak isteyen bir insan için bir motivasyon sebebiydi. Bunlar benim mesleğime olan aşkımın düşkünlüğüydü.”

Kadınların korkmadan yapacakları işlerde birincil adımı atması gerektiğini söyleyen Mal Varlığı Selçuk, “Kadınlarımız günümüzde fazla zorlama görüyor, mağdur oluyor. Bunların en manâlı nedenlerinden bir tanesi fiziki sıkıntılar. Hiçbir bayan korkmasın çünkü yalnız değiller. Bir işe maksat ettiklerinde, akıllarından geçirdiklerinde ve kendilerine güvendiklerinde kadının yapamayacağı hiçbir şey değil. Bir terzi düşündüğümüzde bu mesleği kimse allah vergisi öğrenmedi. Hiç kimse oluşunda böyle değildi. İllaki bir şeyleri yaparak öğrendi. Yalnızca biraz azim, öğrenme isteği en büyük motivasyon nedeni. ‘Maddiyatım değil, ben bunu nasıl yapabilirim, hiçbir şeyim yok ki’ diyenlerin bu mazeretini ben kabul etmiyorum. Ben sıfırdım. Hiçbir gelirim yoktu ama ben bu işi kafama koymuştum. Çalmadığım kapı kalmadı. Ancak bu işe yöneldiğinizde, ben bunu yaparım dediğinizde önünüze kapılar açılıyor, herkes size ayrı ayrı şeylerle geliyor. Önemli korkmadan o adımı atmak” ifadelerini kullandı.

'Okuma aşkı' kadın girişimciyi yayınevi sahibi yaptı
'Okuma aşkı' kadın girişimciyi yayınevi sahibi yaptı
'Okuma aşkı' kadın girişimciyi yayınevi sahibi yaptı
'Okuma aşkı' kadın girişimciyi yayınevi sahibi yaptıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir