Öğrencilerden Sağlık Durumu Müdürlüğü’ne 20 bin N95 maske

Kayseri’de Arif Molu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri kadar üretilen 20 bin “N95” maske, sağlık çalışanlarına dağıtılmak üzere İl Afiyet Müdürlüğüne teslim edildi.

İl Afiyet Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, müdürlükte düzenlenen programda yaptığı konuşmada, insanlık tarihinde 100 yılda bir yaşanan salgını, bu kere Kovid-19 olarak daima birlikte yaşadıklarını ifade etti.

Bu süreçte ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çaba ederken, zaman zaman kurumlar arası iş birliğinin sağlamış olduğu güzelliklerden de faydalandıklarını gösteren Benli, şunları söyledi:

“İlk günden itibaren kesintisiz maskenin önemini vurguladık. Çünkü bu virüs, solunum yoluyla bulaşıyor. Bugün Arif Molu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin üretmiş olduğu 20 bin adet N95 maskenin İl Sıhhat Müdürlüğümüze teslimi için buradayız. Bugün burada okulun üretmiş olduğu öteki ürünleri de görmektesiniz. Bu virüsten kurtulmanın yolu, aşı. Sırası gelenlerin mutlaka aşı olmaları gerektiğini iletmek istiyorum. Çünkü pandemiden kurtuluşu hızlandıracak olan toplumsal immünizasyonu aşı ile yapmak bize yol gösterecektir. Yani tünelin ucundaki ışığın artışını aşı ile sağlayacağız.”

Özellikle ramazan dolayısıyla aşı yaptıranların sayısında düşüş olduğunu anımsatan Benli, Kayseri Devlet Hastanesi eski yerleşkesi ve Kayseri Kent Hastanesinde saat 24.00’e kadar aşı uygulamasının sürdüğünü hatırlattı.

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu ise salgın sürecinin en başından itibaren, sistemin tıkandığı noktalarda, maske ve dezenfektan üretiminde iş liselerinin manâlı bir hizmet sunduğunu belirtti.

Bugün de benzer bir süreci yaşadıklarını kaydeden Çandıroğlu, “N95 maske üretiminin şöyle bir özelliği var; Türkiye’de iş liseleri bağlamında birincil kere üretilen bir süreci yaşıyoruz. Gayretlerinden dolayı ilçe ve okul müdürümüz ile öğrencilere teşekkür ederim. Sağlık camiasının baskı şartlarda bu hizmeti verdiğine hepimiz bu süreçte tanık olduk. Daha öncesinden de biliyorduk fakat bu süreci daha canlı bir şekilde yaşıyoruz. Bizler de ulusal eğitim camiası olarak elimizden geldiği kadar sağlık camiasının yanındayız.” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir