O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte

O ilçenin başı kabir hırsızları ile dertte

Akıllara durgunluk veren durum: Mezar taşını çaldılar

Annesinin mezarının çalınması ile şaşkına dönen Rıdvan Tan: “Mezarda da kuytu bırakmıyorlar”

“Ölüye de saygı değil, diyecek bir şey bulamıyorum”

SAKARYA – Sakarya’da kabir hırsızlığı ile gündeme gelen Geyve ilçesinde akılara durgunluk veren olaya bir yenisi daha eklendi. 77 yaşında ölüm eden Nedime Tan’ın da mezarı çalındı. Kendisine gelen ‘Annenin kabir çalınmış’ telefonuyla şaşkına dönen Rıdvan Tan hırsızlara, “Annenin mezarı çalındı dediler kafa mı geçiyorsunuz dedim. Ölülerimize dar yok, ihtiyacın varsa parasını verelim, mezarı ne elliyorsun” diye duruma tepki gösterdi.

Sakarya’nın Geyve ilçesi kabir hırsızlarıyla gündemden düşmüyor. Alan halkı, mezarlığa yakınlarını gezmek için artık büyük bir korkuyla gidiyor. Yaşanan son mezarlık hırsızı ise yaklaşık olarak şaşkına çevirdi. 61 yaşındaki Rıdvan Tan, bir zaman önce mezarlık civarındaki bir yakınından 2015 yılında 77 yaşında vefat eden annesi Nedime Tan’ın mezarına toprak dökmesini istedi. Mezarlığa dışarı giden kişi Tan’ı arayarak ‘Ağabey annenin mezarını çalmışlar’ dedi. Duydukları karşısında şaşkına dönen adam, durumu jandarmaya bildirerek mezarlığa geldi. Burada yapılan incelemede hırsızların mezarlığın üzerindeki bilye yapının çalındığı, geriye sadece kabir taşının bırakıldığı belirlendi.

Mezarda da rahat bırakmıyorlar

Kendisine telefon açıp ‘Annenin mezarı çalınmış’ diyen kişiye ‘Kafa mı geçiyorsunuz’ diye yanıt verdiğini anlatan Rıdvan Tan, “Cuma namazından sonra mezarlığa geldim, temizlik yaptım kabir buradaydı. Daha Sonra köyümüzdeki bir çocuğa mezara toprak doldur dedim. Bu sabahleyin beni aradı ‘Ağabey annenin mezarı çalınmış’ dedi ben de bunu duyunca ‘Kafa mı buluyorsun’ dedim ve geldim. Mezarı komple alıp götürmüşler, başlığı bırakmışlar Allah razı olsun. Mezarda da sıcacık bırakmıyorlar yatmaya. Jandarma’yı aradım, durum yeri geldi. Karaçam’da da aynısı olmuş. Mezarlık en kuytu ve güvenilir yer oluyordu fakat anlıyoruz oysa burası da değil” dedi.

Gel parasını vereyim, mezarı ne elliyorsun?

Koşul karşı yaşadığı üzüntüyü dile getirerek, hırsızlara seslenen Tan, “Çalıyorlar mezarları, Allahlarından bulsunlar. Ölüye de saygıları değil. Fazla üzüldüm annem rahat uyusun istiyoruz lakin yok. Ne hissedebiliriz fakat? Ben fazla üzgünüm. İçimden burukluk geldi. Ölüye de hürmet değil. Allah hepsinin belasını versin. Diyecek bir şey bulamıyorum. Mezarda sıcacık bırakmıyorlar. İhtiyacın varsa gel parasını verelim. Kardeşim mezardan ne istiyorsun. Para lazımsa, her kimse bu kişi yani. Mezarı niçin elliyorsun? Artık şunu biliyoruz ama öldükten daha sonra mezarda da bakımlı bir şekilde uyunmuyor” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde de bambaşka bir mezar çalınmıştı

Öte yana, Geyve’nın Karaçam Mahallesi’nde de 2 ay önce aynı bir durum yaşanmıştı. 21 sene önce 64 yaşındaki ölüm eden Hatice Terzioğlu’nun kompozit mezarı çalınmış, çocukları da hırsızlara mezarlıktan tepki göstermişti. Jandarma, kabir hırsızlarının yakalanması için çalışma yürütüyor.

O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte
O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte
O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte
O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte
O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte
O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte
O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte
O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertte
O ilçenin başı mezar hırsızları ile dertteBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir