Muşlu kadınlar, ADEM kurslarında dingin malzemelere hayat veriyor

Muş’un Hasköy Aile Yardım Merkezi’ndeki (ADEM) kadınlar, Geri Dönüşüm Projesi zarfında yeniledikleri uyuşuk malzemeleri satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Kadınlar, merkezde açılan atölyede, kullanılmayan mutfak dolabı, sehpa, masa takımları, kırılmış porselen ve paslanmış tepsileri yenileyerek satışa hazır hale getiriyor.

Onardıkları ürünleri merkez bünyesinde açılan kermes ve sergide satan kadınlar, elde ettikleri gelirle aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Kurs öğreticisi Maksude Özdemir, kadınların evlerinden getirdikleri atık malzemeleri proje zarfında değerlendirdiklerini söyledi.

Salgın tedbirleri kapsamında kursa 20 bayan kabul ettiklerini belirten Özdemir, “Kadınlar burada sanat öğreniyor. Evden getirdikleri ürünleri boyalayarak kullanıma hazır ayla getiriyoruz. En Ince Ayrıntısına Kadar hareketsiz malzemelerde yapılan ürünleri öğrencilerimiz satıyor. Biz kurum olarak destek veriyoruz. Burada yapılan ürünleri kısa sürede satışa çıkaracağız. Kaymakamımız da her konuda bize destek veriyor. Kurs, kadınların hayatının değişmesinde önemli rol oynuyor.” diye konuştu.

Anasınıfı Öğretmenliği üçüncü derslik öğrencisi Özgürlük Yavuz ise merkezdeki kurslara katıldığı için mutlu olduğunu belirterek, “hemen keza üniversite okuyorum keza de açtığım sitede yaptığım çoğu ürünü satıyorum. Evime kazanç sağlıyorum. Burada öğrendiğim mesleğimi atamam yapıldığı süre öğrencilerime öğreteceğim.” dedi.

Üç çocuk annesi Merve Taşkaya da proje zarfında yaptığı ürünleri Almanya’ya gönderdiğini belirterek, “Evimizde paslanmış tepsileri boyadım ve desen verdim. Şuanda evimizdeki eski ve dingin malzemeleri geri mutasyon olarak kullanıyoruz. Hem burada meslek öğreniyorum.” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir