Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 yılında 2 bin 291 berat başvurusu yaptı

Mesleki eğitim, Fen Liseleri ve Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) yapılan fikri mülkiyet çalışmaları ile 2021 yılında 2 bin 291 berat başvurusu yapıldı. İlk dört ayda elde edilen başarıya bakıldığında gelinen noktanın sevindirici olduğunu gösteren Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “Fikri sahiplik ve sınai haklarla ilgili ortaöğretim kurumlarımızda ve Bakanlığımızda oldukça kuvvetli bir deneyim ve kültür oluştu. Bu yıl yaptığımız başvurulardan 182 patent, yararlı model, tasarım ve marka tescilini aldı. 2021 yılında önümüze koyduğumuz hedefe de kolaylıkla ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı; mesleki eğitim, BİLSEM’ler ve fen liselerinde 2021 yılının birincil dört ayında toplam 2 bin 291 mahsul kayıt talebinde bulundu. Bu başvurulardan 182’si berat, yararlı model, tasarım ve marka tescilini aldı. Diğer başvuruların ise değerlendirme süreci devam ediyor.

Fikri mülkiyet hakları kapsamında ilk adım mesleki eğitimde atılmıştı. Bilhassa mesleki eğitim AR-GE merkezlerinde yürütülen çalışmalarda 2020 yılında 12 patent, 8 yardımsever model, 109 tasarım ve 59 marka tescili almak üzere toplam 188 ürünün tescili alındı.

Mesleki eğitimin ardından fen liseleri ve BİLSEM’ler de sürece dahil edildi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı desteğiyle 81 ilde 183 BİLSEM’de görev yapan öğretmenlere fikri mülkiyet ve sınai haklar konusunda eğitimler düzenlendi.

BİLSEM’ler 2021 yılının birincil dört ayında 70 patent, 149 faydalı model, 1162 tasarım ve 6 marka elde etmek üzere 1387 mahsul başvurusunda bulundu. Başvurular sonunda 74 ürünün tescili alındı. Her bir BİLSEM’den en düşük bir ürün tescili almak üzere 2021 yılında 183 mahsul tescili alınması hedefleniyordu.

Mesleki eğitimde bu sene kayıt hedefi: 250 idi. 2021 yılında 760 ürün başvurusunda bulunuldu, bu ürünlerden 99’u kayıt aldı.

Bu Nedenle BİLSEM’ler ve mesleki eğitimde ilk dört ayın sonunda konulan yıllık hedeflerin yüzde 40’ı gerçekleşmiş oldu.

Fen liselerinde ise 2021 yılında 144 mahsul talebinde bulunuldu. 9 ürünün tescili alındı. Fen lisesinden en düşük bir ürün tescili almak üzere 2021 yılında 320 mahsul tescili alınması hedefleniyor.

Konu ile ilgili bir değerleme yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer şunları söyledi:

“MEB olarak mesleki eğitim, BİLSEM ve fen liselerinde fikri sahiplik konusunda bir yılda fazla önemli bir mesafe aldık. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığımızla yaptığımız iş birliği ile 81 ilde yönetici ve öğretmenlerimize fikri mülkiyet süreçleri ile ilgili eğitimleri tamamladık. Keza, Bakanlık bünyesinde 81 ilde yürütülen çalışmaların koordinasyonunu temin etmek ve gerekli desteği devretmek üzere fikri mülkiyet ofisi kurduk. 2021 yılının birincil dört ayında mesleki eğitim, BİLSEM’ler ve fen liselerinde fikri sahiplik dahilinde toplam 2 bin 291 mahsul kayıt talebinde bulunduk ve dört ay sonunda bu başvurulardan 182 patent, yardımcı model, tasarım ve marka tescilini aldık. Başvuruların çoğunluğu halen değer biçme aşamasındadır.”

753 Berat, yardımcı model, tasarım ve marka kayıt hedefi

Fikri sahiplik farkındalığını ortaöğretim kurumlarına yaygınlaştırmak istediklerinin altını çizen Özer şunları söyledi: “Mesleki eğitimde aldığımız uzaklık ardından fen liselerimizde ve BİLSEM’lerde fikri sahiplik konusunda manâlı adımlar atmaya başladık. Kurulan bu meslek birliği ile 81 ildeki tüm fen liselerimizin ve BİLSEM’lerimizin idareci ve öğretmenlerine yönelik eğitimler düzenledik. 2021 yılında 320 fen lisemizin her birinin asgari bir ürünü kayıt ettirmesini hedefliyoruz. 183 BİLSEM’in her birinin asgari bir mahsul kayıt etmesini hedefliyoruz. Mesleki eğitimde de 250 mahsul tescili hedefliyoruz. Dolayısıyla 2021 yılında toplam 753 berat, yardımcı model, tasarım ve marka tescili almayı hedefliyoruz. İlk dört ayda elde edilen başarıya baktığımızda gelinen nokta oldukça sevindirici 2021 yılında önümüze koyduğumuz hedefe de kolaylıkla ulaşacağımıza inanıyorum. Böylece fikri mülkiyet ve sınai haklarla ilgili ortaöğretim kurumlarımızda ve Bakanlığımızda epeyce enerjik bir deneyim ve kültür oluştu. Bu incelemeler gelecekte çok daha iyi bir noktaya taşınacaktır.”

Özer, bu süreçte kendilerine takviye olan Türk Berat ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’a, süreçleri başarılı bir şekilde yürüten Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete’ye ve alıştırma arkadaşlarına teşekkür ettiğini belirtti. – ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir