Mersinli meslek adamları ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepki gösterdi

Mersin’de, iş dünyası temsilcileri, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Idare Heyeti Başkanı Ayhan Kızıltan, açıklamasında, Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Biden’ın açıklamalarına tepki gösteren Kızıltan, şunları kaydetti:

“Avrupa’dan çıkıp Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya kıtalarındaki yerli halkı katlederek gerçek soykırımlar yapıp değil ettiği halkaların zenginliklerine el koyan ırk, bu suçları hala işliyor. Sizin konuşmaya hiç hakkınız değil. Önce işlediğiniz bu suçların hesabını verin ve ödeyin. Hakiki soykırımcılar, ABD ve diğer kıtaları istila eden Avrupalılardır. Amerikan yerlilerinin soykırımının sorumlusu ve suçlusu ABD’dir.”

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkan Vekili Ali Can Yamanyılmaz da ABD Başkanı Joe Biden’ın, 24 Nisan 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayan açıklamasının, tarihi gerçeklerden uzaktan, siyasi hesaplar üstüne atılan bir iftira olduğunu belirtti.

Ermeni diasporasının ideolojik ve faşizan siyasi baskılarına boyun eğen ABD Başkanı’nın asılsız iddialarını kuvvetle reddettiklerini ve kınadıklarını açıklayan Yamanyılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yaşanan tehcir olayının bir soykırım olmadığı, tarihsel belgelere dayanan bir gerçektir. ABD Başkanı Joe Biden’ın Ermeni diasporasının kötüleme kaliteli iddialarına yardım veren soykırım açıklamasının hiçbir tarihi, yasal ve bilimsel dayanağı yoktur. Ermenilerce kurgulanan yalan yanlış iddiaları esas bölge ve Ermeni isyancılar kadar katledilen Türklerin ızdırabını, acılarını göz ardı eden bu açıklamanın, milletimiz ve tarih aleyhinde hiçbir değeri olmayacaktır. ABD Başkanı’nı, Türkiye-ABD ilişkilerinde derin yaralar açacak bu talihsiz açıklamasını düzeltmeye, adil olmaya ve bölgesel barışa hizmet edecek bir davranış sergilemeye ağırlama ediyoruz.”

Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) Başkanı Coşkun Doğmuş da ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Bu topraklarda tekrar tekrar hoşgörünün egemen olduğunu gösteren Doğmuş, “Türk geleneklerinde hiçbir süre soykırım yer almamıştır. Tarihimize kir atmaya çalışanlar önce kanlı ellerinin hesabını vermeliler. Şanlı tarihimiz, bu gerçek dışı tanımlama ve karalamalarla lekelenmeyecek dek temizdir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir