Merak edilen rakam netleşti! İşte 17 günlük tam kapanmadan muaf olan kişi sayısı

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan 17 jurnal bütün kapanma kararının birincil gününde İstanbul, Ankara, İzmir ilk önce olmak üzere Türkiye’nin dört bir yan büyükşehirlerde kalabalıklar dikkat çekti.

UZUN VASITA KUYRUKLARI GÖRÜLDÜ

Kısıtlama kararı önceki gün 19.00’da başlarken, başkent Ankara’da gece yaşanan sessizlik sabah saatlerinde yerini yoğun trafiğe bıraktı. Güvenlik güçlerinin sokağa çıkma kısıtlamasına istinaden kullanım yaptığı yerlerde uzun vasita kuyrukları yaşandı.

TRAFİK DURMA NOKTASINA GELDİ

Özel meslek yerleri ve halk kurumlarında dün sabah saatlerinden itibaren işe gidiş ve geliş saatlerinde yoğunlaşan trafik çoğu vakit durma noktasına geldi. Yoğun trafiğin içinde kalan ambulanslar için kullanım noktasında trafiği açtırmak zorunda kalan polisler, binlerce sürücünün izin belgesini denetim etmekte zaman zaman zorlandı. Başkent’in merkezi Kızılay ilk kez elde etmek üzere, Eskişehir Yolu, İstanbul Yolu ve Konya Yolu’ndaki polis çevirme noktalarındaki uzun araç kuyrukları sürücüleri bezdirdi.

İstanbul’da da ayrıca trafikte hem toplu ulaşımda aşırılık yaşandı. 15 Temmuz şehitler Köprüsü, Cevizlibağ, Avcılar ve Küçükçekmece’de trafik durma noktasına geldi. İstanbul ve Edirne istikametine polis ekipleri kadar kurulan teftiş noktalarından geçen sürücüler, trafiği kilitledi.

METRO VE METROBÜSLERE EK SEFER KOYULDU

Kısıtlama sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarının saatlerinde düzenlemeye gitmişti. Ancak o kadar yoğunluk oluştu oysa, metro ve otobüslere ilave seferler konuldu. Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Hatlarımızda yaşanan yolcu yoğunluğu nedeni ile yoğun olan hatlarımızda ilave seferler düzenlenmektedir” denildi.

“BU DEK İNSAN İZİNLİ Mİ?”

Kısıtlamadan muaf olanlar, yoğunluktan nedeniyle şaşkınlıklarını, “Dışarı çıktığımızda gördük fakat cümbür cemaat haricen. İnanılmaz bir trafik var. Bu dek insan izinli mi?” sözleriyle dile getirdi.

İSTİHDAMIN YÜZDE 61’İNE DENK GELİYOR

Hürriyet’te bulunan habere göre; Bu kalabalığa, bütün kapanmadan muaf olan çalışanların neden olduğu tahmin ediliyor. DİSK-AR’ın hazırladığı bütün kapanma raporuna göre, istihdamın takriben yüzde 61’ine eşit gelen 16.4 milyon çalışan kapanmadan muaf sektörlerde çalışıyor.

Yüzde 22’yi kapsayan 6 milyon çalışan ise kısmen muaf sektörlerde görevli. Kapanma kapsamındaki sektörlerde ise yüzde 17’ye eşit gelen 4.4 milyon çalışan yer alıyor. Raporda, “Genelgede 43 dokunulmazlık bulunuyor. Sanayi ve inşaat işçileri ile hizmetler sektörünün birçok daha alçak sektörü başta elde etmek üzere zorunlu olmayan mülk ve hizmet üretiminde milyonlarca işçi çalışmaya devam edecek” ifadelerine de yer verildi.

Merak edilen rakam netleşti! İşte 17 günlük tam kapanmadan muaf olan kişi sayısıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir