Martta büyüyen yağışlar buğdaya yaradı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, verimsiz geçen güz ve kış döneminden etkilenen hububat gelişiminin, mart ayında kar ve yağmur şeklinde alınan yağışlardan olumlu etkilendiğini bildirdi.

TMO, verimsiz geçen güz ve kış sonrası, geçen ay artış bildiren yağışlar doğrultusunda sahada hububat ve bakliyat gelişimini yerinde inceleyerek rapor hazırladı.

AA muhabirinin laf konusu rapordan yaptığı derlemeye kadar, mart yağışları normaline kadar yüzde 33, geçen yıla tarafından yüzde 9 arttı. Ülkede yazlık hububat ekilişleri devam ederken, geçen ay kar ve yağmur biçiminde alınan yağışlar bitki gelişimini olumlu etkiledi. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde mahsul görülmeyen lokal alanlarda marttaki yağışla birlikte hububat çıktı. Buna karşın bölgede kıraç alanlarda hububat gelişimi geriden geliyor.

Şanlıurfa ve Adıyaman’daki kıraç alanlarda ise yağış eksikliği nedeniyle hububat ekili alanın yüzde 15-30’unda kuvvetsiz gelişim tespit edildi. Trakya’da sararan alanlarda mart ayındaki yağış ve güneş ışığı baştan sona toparlanma görüldü. Edirne’nin kuzey kesimlerinde ise etkin soğuk sebebiyle yüzde 10 verim kaybı yaşanacağı, kuruyan tarlaların bozularak günebakan ekileceği saptandı.

Doğu Anadolu Bölgesi hariç öteki bölgelerde üstteki gübreleme ile rahatsızlık, zararlı ve yabancı ot için ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Ülke genelinde nisan ve mayıs aylarında mevsim normalleri civarında yağış görüleceği tahmin edilirken, ilk üretim tahminlerini bu ay alınacak yağış durumu belirleyecek.

Kırmızı mercimek üretimi olumlu gidiyor

Raporda, bakliyat ekilişlerine ilişkin de değerlendirmelere yer verildi.

Buna tarafından, ülkenin kırmızı mercimek üretiminin yüzde 94’ünün gerçekleştiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bitki çıkışları tamamlanırken, gelişim bayağı seyrinde devam ediyor. Bitki gelişimini olumsuz etkileyecek herhangi bir rahatsızlık ve zararlının bulunmadığı belirlendi. Şanlıurfa’da kırmızı mercimek ekimin yoğun yapıldığı Hilvan ve Siverek’te daha evvelden yeterli yağış alınmamasından kaynaklı sorunlar marttaki yağışlarla telafi edildi.

Ülke genelinde ise nohut, arpa ile buğdaydan kırmızı mercimeğe cüzi miktarda yönelim olduğu gözlenirken, ülkenin kırmızı mercimek ekili alanlarında bir önceki yıla göre yüzde 5 çoğaltma olduğu değerlendiriliyor.

Türkiye’nin nohut üretiminin yüzde 66’sinin gerçekleştiği İç Anadolu Bölgesi’nde ise ekimler Konya, Akşehir, Aksaray, Eskişehir’de tamamlandı. Diğer illerde martın son haftalarında görülen yağışlardan dolayı ertelen ekimin sıcaklıkların artmasıyla toprak hazırlıklarının tamamlanarak bu ay hız kazanması bekleniyor.

Ülke genelinde nohut ekim alanlarında herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Tohum ekiminde kırmızı mercimek ve hububata kayma ile verimdeki kayıplar nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 5-10 azalış öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir