Mardin’de marangozlar, tanınmış şahısların resimlerini dükkan kapılarına çiziyor

Mardin’de marangozlar, meşhur kişilerin resimlerini dükkan kapılarına çiziyor

MARDİN – Mardin’de Marangozlar Çarşısının senelerdir kapalı olan ve pas tutan işyeri kapıları boyanıp üzerine çarşının emektarları ile Mardin’in ünlü isimlerinin resimleri çiziliyor.

Mardin’in Artuklu ilçesinde yer alan Marangozlar Çarşısı, senelerdir kapalı olduğu için pas tutan dükkan kapıları boyanıp üstüne çarşı emektarları ve Mardin’in tanınmış isimlerinin resimlerinin çizilmesiyle az daha sanat sokağını andırdı. Çarşıda marangozlar kahvesini işleten İsmet Toparlı ve arkadaşları kadar üretilerek hayata geçirilen bu alıştırma görenleri kendine hayran bıraktı. Kapıların üstüne Mardin’in tanınan isimleri Nasra Teyze, Bahe Amca, Nezir Amca, Mehmet Amca, Ümmü Gülsüm, Feyruz, Ahmet Arif, Mahmut Derviş, Seyit Amca, Şeho Muhammed ve Murathan Mungan’ın resmi çizildi. 24 yıldır bu çarşıda olduğunu bildiren İsmet Toparlı, “Ben yaklaşık 24 yıldır buradayım. Ben ve arkadaşlarım beraber oturuyorduk. Kapılar manâsız ve renksizdi. Böyle kalacağına çizelim daha iyidir dedik. Sağ olsun yüksek lisans öğrencileri dostlarım var Hasan Atılgan ve Azat Aksoy onlara söyledim kırmadılar. Çizimleri yaptılar. Daha çizim yapmak istediğimiz birkaç kapı var” dedi.

“Sahiplerinden müsaade alabilirsek çizdireceğimiz insanlar var”

İlerleyen zamanlarda dükkan sahiplerinden izin alınarak daha fazla kişinin resmini çizmeyi hedeflediklerini gösteren İsmet Toparlı, “Mesela Nasra Teyze Süryani ailesinden gelme. Kumaş üstüne el işçiliği yapıyordu. Tekrar Süryani ailesinden Bahe Amca manastırda uzun bir zaman annesini beklemiş. Nezir Amca bu dükkanda şu an olduğumuz yerde babasının mesleği olan demircilik yaptı. Mehmet Amca Kasimiye Medresesinde 40 sene hizmet etmiş. Ümmü Gülsüm, Feyruz bu da Mardin asıllı Lübnan’da yaşıyor. Ahmet Arif, Mahmut Derviş ve bu da Seyit Amca hem kalaycı ayrıca de hamal. Halil amca da kuruyemişçidir. Uzun zaman emek vermiş insanlar. Şeho Muhammed hem doktor keza de müzisyen. Bu da Murathan Mungan yanındaki de Mardin’le ilgili çok hoş bir yazısı bir kere girdi mi Mardin hayatına alın yazısı gibi peşine düşüp takip eder” diye konuştu.

Mardin'de marangozlar, tanınmış kişilerin resimlerini dükkan kapılarına çiziyor
Mardin'de marangozlar, tanınmış kişilerin resimlerini dükkan kapılarına çiziyor
Mardin'de marangozlar, tanınmış kişilerin resimlerini dükkan kapılarına çiziyor
Mardin'de marangozlar, tanınmış kişilerin resimlerini dükkan kapılarına çiziyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir