Malatya’da fidan imal merkezi için 1,5 milyon TL’lik yeni proje

Malatya Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı, yeni yapılan Fidan Imal Merkezinde yapılacak olan tesisler için Doğu Anadolu Projesi (DAP) ile birlikte tesisleri daha detaylı hale getirmek için karşılıklı proje yapacak. Yapılacak çalışma ile birlikte Fidan Imal Merkezinde bin metrekarelik alan tesis içerisinde üretilmiş olacak.

Park Bahçeler Daire Başkanlığı, bünyesinde bulunan 300 dönümlük alan üstünde çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesinin faaliyete başladığı Fidan Imal Merkezi içerisinde yapılacak olan bin metrekarelik tesisin çalışmalarına başlayan ekipler, merkezde ihtiyaçları karşılayacak alanları oluşturacak. DAP ile yapılacak olan karşılıklı proje kapsamında, 600 metrekare kapalı alan içerisinde tüpleme, saksılama ve toprak gizleme alanı yer alacak. Merkezde ayrıca 250 metrekare depo ve makine donanım deposu, 225 metrekare işçi barınma alanı ve sosyal tesislerin yanı sıra traktör, dikim ve ekip işlerinde kullanılacak ekipmanlar, sulama sistemi ve alanın parselasyonu yapılacak.

DAP ile yapılacak olan proje hakkında bilgiler veren Park Bahçeler Daire Başkanı Berkan Samanlıoğlu, “Fidan Imal Merkezimizin olduğu alanda DAP’tan kredi kullandık. DAP 1 milyon 500 bin TL katma değer sağlayacak. Alan içerisinde bin metrekarelik kapalı bölge yapılacak. İşçilerimizin barınma alanı, replika alanı, yollar, sulama tesisatları vb. işler için katma layık olacak” dedi.

“Fidan üretim merkezi Malatya’ya katma layık katacak”

Fidan Üretim Merkezinde yapılacak çalışmaların Malatya’ya kayda değer bir katma değer sağlayacağını açıklayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “DAP ile birlikte ortaklaşa yapılan proje kapsamı içerisinde 300 dekarlık alan içerisinde bir tasarlama yapılmış. Bu tasarlama çerçevesi içerisinde alanda sosyal tesislerin yanında parselasyonda belirtildiği üzere dikme alanları, dikime hazır alanlardan çim alanlarına, sera alanlarına çatallı bitki, gül çiçek gibi her türlü sistemin nasıl ve ne şekilde yapılacağı noktasında gerekli planlama üretilmiş. Bu planlamanın maliyet analizinin değerleme sonucu DAP ile birlikte müşterek proje yapılarak DAP yapılan çalışmalara paydaş olarak küskün durumda. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığımızın DAP ile yapmış olduğu çalışmalarda hakikaten önemli bir mesafe kat edilmiş. DAP ile birlikte alanın sosyal donatılarıyla, havuzuyla, yeni bitkilerin çoğaltılması ve Malatya’nın gereksinim duyacağı ağaç, bitki, çiçek vb. ihtiyaçlarında bölge içerisinde yetiştirilmesi ve karşılanması Malatya’ya kayda değer bir katma bedel sağlayacaktır. Bu anlamda bizlere paydaş olma noktasında çaba belirten DAP İdaresi Başkanlığına, Park Bahçeler Daire Başkanlığımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu. – MALATYA

Malatya'da fidan üretim merkezi için 1,5 milyon TL'lik yeni proje
Malatya'da fidan üretim merkezi için 1,5 milyon TL'lik yeni proje

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir