Malatya Büyükşehir, 3 yeni su kaynağında çalışmalarını sürdürüyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ), Sütlüce, Tepeköy, Topraktepe mahalleleri ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak, Beylerderesi mevkiinde saniyede 400 litre akıcı yeni su kaynağında kaptaj çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü, Sütlüce, Tepeköy, Topraktepe, Istek Mahallesi’nin belirli bölgeleri ve yeni planlanan sanayi sitesinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak yeni su kaynağında çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yeşilyurt İlçesi Sütlüce ve Topraktepe Mahalleleri içme suyu isale hattı yapım işi dahilinde, 1 adet kaptaj, 1 adet bin tonluk içme suyu deposu, 19 bin 500 metre içme suyu hattı ve 20 adet vantuz ve tahliye odası yapılıyor.

Yeni su kaynağı alanında yapılan çalışmaları inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kaptaj çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte su şebekeye verilerek vatandaşların hizmetine sunulacak” dedi.

“Malatya’nın geleceği için ciddi bir potansiyele sahip olduk”

Kaptaj çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktaran MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, “Sütlüce, Topraktepe, Tepeköy grubunun içme suyunu daha önce eski tarihlerde yapılan küçük bir kaptajı vardı. O kaptaj doğrultusunda yeni kaptajımızın ihalesini yapmıştık. 18 litre bir tahsisle başladık. Yapılan araştırmalar sonucunda ve Sayın Başkanımızın başlıca kaynak üretme talepleri doğrultusunda bölgede arayışa girdik. Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda umduğumuzun çok daha fazlasınI bulduk. Bizde projemizi baştan revize ettik.

Geldiğimiz noktada Malatya’nın geleceği için kalitesi ve debisi boyutuyla da Malatya’nın geleceğine kaynak olacak ciddi bir potansiyele sahip olduk. Öteki kaynaklarımızla birleştirdiğimiz süre inşallah Malatya’nın gelecekte su ile alakalı bir endişesi kalmayacak. Beylerderesi alanında dere boyunda üç bambaşka kaynağımız var. Üç bambaşka kaynağı da Malatya’nın ihtiyaçları doğrultusunda tahsislerini, planlamaları ve mülkiyetlerini çözmüş durumdayız. İnşallah çalışmalarımızı şekillendirip Malatyalıların hizmetine sunacağız” dedi.

“Büyüyen insan, ev ve işyerlerine yanıt vermiş olacağız”

Malatya’nın batı kısmına yeni kaynaktan bulunan suyun çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte verileceğini söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Biz özellikle belediye hizmetleri olarak çalışırken bütün alanlarda kültürel anlamda, sosyal anlamda, çevre ve hizmet anlamında tüm belediyeciliğin asıl başlıkları anlamında yoğun çalışma içerisindeyiz. Altyapı çalışmalarında iki sene içerisinde büyük mesafeler kat ettik. Bu yılın sonunda gerek yolla, gerek suyla, lüzum kanalizasyonla ve atık suların akarsulara karışmaması için zorunlu arıtma tesisiyle ilgili incelemeler yoğun bir şekilde devam ediyor.

Bu incelemeler çerçevesinde Malatya’nın su kaynağı tek kaynak olan kaptajda bulunan su kaynağı vardı. Buda yıllık debi ve rejimleri ölçüldüğü takdirde saniyede 3 bin, 3 bin 200 litre ile bazen de bin 900 litre gelen akış ve rejim ölçümleri vardı. Göreve geldiğimizden bu yanlamasına Beylerdesi bölgesinde yer alan suların rasatları yapılıyor. Özellikle yapılan tahlillerde kalite ve nitelik anlamında içilebilme, yararlı minerallerin olması noktasında kalitesi yüksek bir su bulundu. Bulduğumuz su saniyede 500 litre civarında. Kaynağın derhal üst noktasında bulunan alanda bin litrelik bir su, aşağıda kısmında kalan yerde 200 litrelik bir su almak üzere Malatya’nın mevcut su kaynağına eşdeğer yeni bir kaptaj yapılıyor. Bu kaptaj bununla birlikte Malatya alternatif bir su kaynağı olduğu için gittikçe azalan su ve gittikçe artan insan, konut ve iş yerleri sayısına da yanıt verebilecek bir hacimde olan su kaynağımız var.

Su kaynağımızın terfiyle anında kaynağın üst bölgesinde yaptığımız su deposuyla da şehrin batı kısmına bölgede çıkardığımız suyun verilmesi değerlendirilecek. bundan başka suyun terfi ile ilgili harcanan elektrik enerjisinin de yine burada ama ihdas edilen ve bize ödev edilen arazide GES yapılarak kullanılacak elektriğinde üretilerek belediyemize maliyet getirmeden kendi enerjisini kendi üreten bir kaptaj hüviyetinde olması noktasında da çalışmalarımız devam ediyor.

Aynı zamanda yeni yaptığımız kaptajın 800 metre yukarısında da bir kaptaj çalışmamız var. Oradaki su ile birlikte takriben saniyede bin 500 litre su miktarına erişeceğiz. Bin 500 litrelik su da bütün Malatya’nın alternatif olarak Malatya’nın ihtiyacına ödev edilecek. Göreve geldiğimizden itibaren Malatya halkına içirdiğimiz tüm sular kaynak suyudur. İnşallah şehrin güneyindeki ve şehrin orta noktasındaki Beylerderesindeki kaptajla birlikte hem melet ve çapa grubunu da alana dahil ederek Malatya’nın mevcut su kaynağına alternatif su kaynağı oluşturuyoruz” diye konuştu. – MALATYA

Malatya Büyükşehir, 3 yeni su kaynağında çalışmalarını sürdürüyor
Malatya Büyükşehir, 3 yeni su kaynağında çalışmalarını sürdürüyor
Malatya Büyükşehir, 3 yeni su kaynağında çalışmalarını sürdürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir