Lübnan çekirge sürülerinin istilası ile karşısında karşıya

Bu yılın birincil aylarında Doğu Afrika’da, Arap Yarımadası’nda ve Körfez ülkelerinde etkili olan çöl çekirgeleri, Pakistan, Hindistan ve Rusya’da ilerleyişini sürdürüyor. Lübnan’ın doğusunda bulunan Ersal bölgesinde yer alan tarlalar, dün akşam saatlerinde çekirge sürülerinin istilasına uğradı. Lübnan Kültür ve Tarım Bakanı Abbas Mortada yerel bir radyo kanalına verdiği bir röportajda, bakanlığın teknik ekiplerinin çekirge sürülerine gaye olan bölgelere gönderildiğini açıkladı.

“ŞART TEHLİKELİ”

Ekibin laf konusu bölgelerde incelemelerinin sürdüğünü ve çekirge istilalarının hafife alınmaması gereken bir şart olduğunu gösteren Mortada, “Koşul güvenli olmayan, milyonlarca çekirge sarı renkte. Bu, çekirgelerin çiftleşme ve üreme aşamasında olduğu anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Mortada hem, Ersal bölgesindeki arıcılara, ordu helikopterleri kadar yürütülen ilaçlama ve Bakanlık ekiplerinin çekirge sürüleri ile mücadele çalışmalarına karşı arı kovanlarını korumaları için seri tedbirler almaları için çağrıda bulundu.

DURUM DAHA DA KÖTÜYE GİDEBİLİR

Durumun daha da kötüye gidebileceğini ifade eden Bakan, Suriye sınırına yakın yerlerde yaşayanları, çekirge görmeleri durumunda hükümetin duruma süratli bir şekilde müdahale edebilmesi için Bakanlığa haber vermeye çağırdı.

Öte yandan Lübnan Ordusu göre yapılan açıklamada, çekirgelerin görüldüğü Ersal, Baalbek ve Ras Baalbek bölgelerinde askeri helikopterler aracılığıyla ilaçlama yapıldığı belirtildi.

Kıtalararası ilerleyen çekirge sürüleri bu kez Lübnan'ı istila ettiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir