Kütahya’ya küçük sanayi sitesi

Kütahya’da, kentsel değişim kararı alınan küçük sanayi sitesi için birincil adımlar atıldı. Bin 550 iş yerinin yer alacağı yeni ufak sanayi sitesi için protokol imzalandı. İmza töreninde Belediye Başkanı Prof. Dr. Bilgin Işık Kütahya’ya yeni sanayi sitesinin uğurlu olmasını diledi.

2013 yılında riskli alan duyuru edilen mevcut küçük sanayi sitesi, şehirsel değişim zarfında 20 yıllık işlem içinde her yerde yapılmasına bakanlar kurulu karar vermişti. Bu karar dahilinde Kütahya Belediyesi, TOKİ ve KÜTESOB ile başlattığı çalışmalarda bin 550 işyerinin yer alacağı yeni ufak sanayi sitesi için protokol imzalama aşamasına geldi. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın makamında bir araya gelen KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit, Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Kuşan ve Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çakır bin 550 iş yeri için protokol imzaladı. İmza töreninde açıklamalarda yer alan Başkan Işık, “Toplu Ev İdaresi, Kütahya Belediye Başkanlığı ve Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından Kütahya’ya kazandırılmasını düşündüğümüz takriben bin 550 sanayi işyerinin protokolünü imza atmak için bir araya geldik. Projemiz Kütahya’ya, esnaflarımıza bahtı açık olsun. Mevcut küçük sanayi sitemiz, 2013 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli bölge ilan edildiği için 20 takvim vakit içerisinde kentsel dönüşüme alt tutulup, lokal yönetimler göre yenilenmesi gerekmektedir. Kalan zaman içinde onarım için, bir buçuk yıldır projemizi çalışıyorduk. En son bu noktaya geldik ve TOKİ Başkanlığı, Belediye Başkanlığı ve KÜTESOB’un imzaladığı bu protokolle beraber, esnaflarımızdan talep toplama süreci başlanacak. Talep toplama emin olduktan sonradan TOKİ Başkanlığının bildireceği banka üzerinden yüzde 10 uygulama ücretleri alınacak. sonradan, TOKİ ihaleyi yapıp ihale bedeli kesinleştikten daha sonra sıradan maliyet üzerinden yüzde 25 ‘in tamamlanması istek edilecek. Geriye Doğru kalan arz ise Türkiye’de ilk olarak Kütahya’ya has olarak 60 ay eşit taksit halinde ödenecek şekilde planlandı. Daha önce buna benzer olarak yapılan ufak sanayi sitelerinde maksimum 36 ay vade yapılırken TOKİ Kütahya’mıza bunu 5 yıla çıkarttı” ifadelerini kullandı.

“İstihdama katkı maddesi yapacak bir yatarım”

İnşa edilecek yeni minik sanayi sitesi ile birlikte istihdam konusunda da kayda değer destek sağlayacağını ifade eden Başkan Işık, “Başkanlarıma bugüne dek yaptıkları özverili çalışmalar için kendilerine teşekkür ediyorum. Tüm sanayi esnafımıza teşekkür ediyorum. Şehrimiz, bundan inanıyorum ama koskocoman ölçüde istihdama katkı maddesi yapacak bir proje olarak yararlanacaktır. Haberdar Olan ve bilmeyen kesinlikle ancak konuşacak, onlara alınmıyoruz. Fakat oturduğun yerden kent yönetilmiyor. İl başkanı olmuş, siyasetçi olmuş, milletvekili olmuş, oturuyor demeç veriyor. Kütahya istihdam yönünden Belediye sözlerini yerine getirmedi. Belediye daha ne yapacak. Belediye imar düzenlemesi yapar, yatırımcıyı eğlence eder, buraya gelen iş yeri açma ruhsatı için başvuran vatandaşın işini çabuk bir şekilde çözer. ve nitekim bunu yaptı belediyemiz ve yapmaya devam ediyor. Bu koskocoman bir proje. Eskişehir yolu üstünde, İkinci OSB ile beraber minik sanayi sitesinin de yer alması, şehre girişte sanayicilerin toplanmasını gerçekleştirmiş olacak. Mevcut sanayi sitesi alanını da belediyemiz daha sonra yeni bir proje ile ne yapılacağını kamuoyu ile paylaşacak” dedi.

KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit ise, “Başkanımızı fahri esnaf olarak duyuru ediyoruz. Çünkü esnaf gibi davranıyor. Bize esnaf gibi yaklaşıyor. Hangi konu olursa olsun başkanımız önce bizimle istişare edip, sonradan çözüme kavuşturuyor. Bugüne dek çözüme kavuşturmadığımız konu olmadı. Başkanıma teşekkür ediyorum. Yeni sanayi sitesinin çevre yoluna yakın olması, depreme dirençli olması, çağdaş dükkanların yer alması esnaf ve Kütahya için çok önemli. Bu proje Kütahya’nın önünü açacaktır” diye konuştu.

“Kütahya’ya yakışan bin site olacak”

Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Kuşan ise konuşmasında “Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a teşekkür ediyoruz. Kütahya’ya yakışan bir sanayi sitesi için adım attık. En kısa sürede esnafımızı buraya yerleştirerek hizmette devam edeceğiz” dedi.

Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çakır ise, “Başta Belediye Başkanımız almak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Rabbim utandırmasın ve esnafımıza, Kütahya’ya uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Proje 4 etapta, bin dekarlık alan üstüne yapılacak. 150 metrekare büyüklüğünde takriben bin 250 adet, 100 metrekare büyüklüğünde de 300 adet edinmek üzere bin 550 adet iş yeri yer alacak. 4 adet banka ofisi, PTT, 3 adet kargo ofisi, 1 fırın, 1 cami ve 15 adet restoran, market olmak üzere sosyal ticari tesisler yer alacak. – KÜTAHYA

Kütahya'ya küçük sanayi sitesi
Kütahya'ya küçük sanayi sitesi
Kütahya'ya küçük sanayi sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir