Kuş cenneti Kuyucuk Gölü ilkbaharda göçmen misafirleriyle şenlendi

Kars’ın Arpaçay ilçesi sınırlarında bulunan Kuyucuk Gölü, havaların ısınması ve su seviyesinin takriben yüzde 70’e ulaşmasıyla göçmen kuşları bitmiş ağırlamaya başladı.

Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan ama 3 sene önce tamamen kuruyunca kuşların uğramadığı Kars’ın Arpaçay ilçesindeki Kuyucuk Gölü, baştan eski günlerine dönmesiyle bir takım kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Avrasya- Afrika aralarında göç eden veya kısa süreli konaklayan çoğu kuş türünü ağırlayan göl, Kars Valiliği öncülüğünde yürütülen sondaj çalışmaları ile suya kavuşunca iki yıldır her yerde kuşlarla şenleniyor.

Yaklaşık 245 hektarlık göl ile 416 hektarlık Ramsar Alanı’na sahip olan ve deniz seviyesinden bin 627 metre yükseklikte yer alan Kuyucuk Gölü, angıt, sakarmeke, turna, pelikan, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, sığırcık ve boz kaz gibi 213 öbür kuş türünü barındırıyor.

Şimdiden 35 türden yaklaşık 6 bin kuş geldi

İlkbaharda su seviyesinin yüzde 70 oranında dolmasıyla 1 ay içerisinde Kuyucuk Gölü, 35 türden takriben 6 bin kuşu ağırladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 13. Bölge Müdürlüğü Kars Şube Müdürü Resul Gök, AA muhabirine, Kuyucuk Gölü’nde Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda yapılan çalışmalar sonucunda su seviyesinin yükseldiğini söyledi.

İlkbaharda çoğu kuşun göle gelmesini neşeyle karşıladıklarını açıklayan Gök, “Gölde şu anki su durumu yüzde 70 civarında, ilkbahar ile göle 35 türden 6 bin civarında kuş geldi. Daha kuzey bölgelere göç eden kuşların da bu alanda geçici olarak bulunmasından dolayı bu sayının fazla daha artı olduğunu varsayım ediyoruz.” dedi.

Gök havaların ısınmasıyla gölün şenlendiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bu yüzden canlılık faaliyetleri yeni yeni görülmeye başlandı. Havaların ısınmasına bağlı olarak göle gelen kuş sayısı da artacaktır. Aynı şekilde bahar yağışlarına yan olarak su seviyesinin de artmasını beklemekteyiz. Hem alanda 2020 yılı içinde kurumumuzca matematiksel modelleme çalışması yaptırılarak yeraltı suyu modellemesi yapılmıştır. Alınacak önlemlerle Kuyucuk Gölü’nün eski haline getirilmesi planlanmaktadır.”

Kuş cenneti Kuyucuk Gölü ilkbaharda göçmen misafirleriyle şenlendi
Kuş cenneti Kuyucuk Gölü ilkbaharda göçmen misafirleriyle şenlendi
Kuş cenneti Kuyucuk Gölü ilkbaharda göçmen misafirleriyle şenlendi
Kuş cenneti Kuyucuk Gölü ilkbaharda göçmen misafirleriyle şenlendiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir