Kültür dünyasının manâlı ismi Asım Gültekin, Genç Dergiciler Birliği tarafından anıldı

Gazeteci, yazar ve eğitmen Asım Gültekin, Genç Dergiciler Birliği kadar düzenlenen etkinlikte anıldı.

Videokonferans platformu Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte, geçen yıl temmuz ayında hayatını kaybeden ve vefatına kadar kültür alanında çoğu kayda değer çalışmaya imza atan Gültekin’in yazılarından derlenen “Uçtun Yeniden Çılgın Gönül” kitabı konuşuldu.

Gültekin’in dostlarının şahitliklerinin de yer aldığı kitap, geçen ay Aşina Kitap’tan okurların beğenisine sunuldu.

Enes Batman’ın yönetimini üstlendiği programda konuşan Tanıdık Kitap Genel Konsept Danışmanı Süleyman Ragıp Yazıcılar, Asım Gültekin’le Genç dergisinin kuruluşu sırasında tanıştığını ve gösterişsiz bir karakter olduğunu söyledi.

Yazıcılar, Gültekin’in bununla birlikte sert, belirgin, yer yer de deli birisi olduğuna sinyâl ederek, “Benimle kurduğu ilişkide kendince vericiydi. Asım ağabeyin gönlünde küçük, büyük adam yoktu. İzzetli, izzetsiz ayrımı vardı. Hayat tarzıyla da duruşuyla da bizleri buna göstermiş oldu.” dedi.

Gültekin’le yaşadığı anıları izleyicilerle paylaşan Süleyman Ragıp Yazıcılar, şöyle devam etti:

“Asım ağabey bence yeterince anlaşılmamıştır. Özellikle lise, üniversite öğrencilerini besleyecek bir yüreğe, duruşa sahipti. Onun derdi, iyi niyeti, dokunduğu gönüller ve tanıklık bakımından biz sevgisinin yarım kaldığına, özellikle sözünün daha fazla insan ulaşması gerektiğine inandık. Onun kendisini öne atmak, aydınlatmak gibi bir edası yoktu. Her Zaman başkalarına göze çarpan ederdi fakat kendi güzelliğini gizleyerek dikkat çekici ederdi.”

Yazıcılar, Gültekin’in Genç dergisinde yazdığı yazıları kitaplaştırmak istediklerini, kitabın sonunda da Asım Gültekin’e olan şahitlikleri derlediklerini aktararak, “Uçtun Tekrar Çılgın Gönül” kitabını gençlerin istifade etmesi namına yayına hazırladıklarını anlattı.

Eserin bununla beraber bir vefa kitabı olduğu yorumunu yapan Süleyman Ragıp Yazıcılar, “Vefat etmiş isimlerle ilgili alıngan adet edinmek lüzumlu. Çünkü istismar edildiği düşünülebilir. Biz ailesine de söyledik ve Genç dergisi olarak sadık bir aileyiz. Ne ailesi ne de Asım ağabey hasar görmesin diye düşünürüz. Bu noktada da kitabın gelirlerine ailesine bağışlayacağımızı belirttik.” diye konuştu.

“Kendisine ‘kökten dilci’ derdi”

Süleyman Ragıp Yazıcılar, Gültekin’in dil üstüne de çoğu alıştırma yaptığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kendisine ‘kökten dilci’ derdi. Oturumlar düzenledi, insanları bir araya getirdi. Muhammediyye’nin okunması gerektiğini söyledi. Mesnevi Şerif, Buhari Şerif olsun, böyle kadim geleneğimizdeki esas sütunları canlandırabilmek için bulduğu her vesileyi kullanmaya çalıştı. Asım Gültekin, kendi çapında sınırlarını zorlamış ve etki alanını ciddi anlamda genişletmeye çalışmış bir zattı. Örneğin Dünya Dergiler Birliği, önceki adıyla Türkiye Dergiler Birliği, böyle bir birlik olabilir miydi? Dergi fuarı kurulabilir miydi? Bunlar dünya ölçeğinde olmayan işler. Dahası bir araya gelen dergiler Asım ağabeyinin sözüyle secde merkezli dergilerdi. Secde merkezli dergiler, her türlü güzelliğe gebeydi ve bu bir duruştu.”

Genç yazan Enes Batman ise Asım Gültekin’in her daim kendi gündemini oluşturduğuna ve bu konuda yazılar yazarak, yoğun bir çaba sarf ettiğine dikkati çekti.

Gültekin’in eğer kendisini önceleseydi onlarca kitap yazabileceğini söyleyen Batman, “O kendisinden önce insanlarla bir arada olmayı önceledi. Kendi yazılarıyla mücâdele etmek yerine, diğerlerinin derdine düştü. İnsanlarla uğraşmaktan, onların dertlerini çözmekten kendi işlerine pek bakmadı. Biz de giderken onu bu güzellikleriyle anıyoruz. Bize koskocoman şeyler kazandırdı.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir