Kovid-19 ‘zona’ hastalığını tetikledi

Bir yıldır bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemi sürecinde ‘zona’ hastalığı sebebiyle hastane başvurularının arttığını ifade eden Cildiye Uzmanı Doç. Dr. Zennure Takcı, “Kovid-19 salgın hastalığının neden olduğu çoğalan gerginlik ve kaygı durumu, bünyede düşkünlük ve bağışıklığın zayıflaması zona hastalığında artışlara niçin olabilir” dedi.

Halk arasında ‘gece yanığı’ olarak da aşina zona hastalığının, suçiçeği hastalığına yol açan varisella-zoster virüsünden kaynaklanan, deride ağrılı içi su doymuş kabarcıklar biçiminde ortaya çıkan viral bir enfeksiyon olduğunu aktaran VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Doç. Dr. Zennure Takcı, her cinsiyette, her yaşta ve vücudun her yerinde görülebilen zona hastalığının, genel olarak 50 yaşın üstünde ortaya çıktığını söyledi.

SUÇİÇEĞİ GEÇİRENLER ZONA HASTALIĞINA YAKALANABİLİR

Suçiçeği ya da buna neden olan suçiçeği virüsüne hiç maruz kalmamış olanların, zona döküntüsü çıkarmalarının mümkün olmadığının altını çizen Doç. Dr. Zennure Takcı, “Daha önce suçiçeği geçirmiş yaklaşık olarak her birey, zona hastalığına yakalanabilir. Zona hastalığı olan kişiler, taşıdıkları ‘varicella-zoster’ virüsünü suçiçeği bağışıklığı olmayan herkese doğrudan bağlantı aracılığıyla bulaştırabilir. Kişiler virüs ile enfekte olduktan sonradan suçiçeği geliştirebilirler, fakat zona hastalığı geliştirmezler” ifadelerini kullandı.

YAŞLILARDA ZONA AĞRILI GEÇİYOR

Zona hastalığında çoğalan virüsün, sinir kökünden asap hattı baştan başa yayılarak cilt yüzeyine içten ilerlediğini gösteren Doç. Dr. Zennure Takcı, “Etkilenen duyusal sinirin dermatom alanında sinir iltihabının sonucu olarak yanma, batma türünden sancı ve duyarlık artışını peşine düşüp takip eden 2-3 gün içinde deride ödemli kızarıklık ve zemininde gruplaşmış içi transparan su batmış kabarcıklar oluşur. Tutulan bölgede bulunan lenf bezleri şişip ağrıyabilir. Deri döküntüsü tek yanlı kuşak şeklinde yayılır ve sıklıkla orta hattı geçmez. Döküntüler 2-4 hafta içinde kabuklanarak iyileşir, yaşlı hastalarda sancı şikayeti yaralar iyileşse de nevralji şeklinde bir süre daha devam edebilir” diye konuştu.

TEDAVİDE İLK 72 SAAT ÖNEMLİ

Zona hastalığının bulaşıcı olduğuna değinen Doç. Dr. Zennure Takcı, şu bilgileri paylaştı:

“Zona hastalığında oluşan içi su dolu kabarcıklar kabuklanıncaya değin viral saçılım yolu ile etrafa bulaştırıcıdır. Hastanın kendisini yenidoğanlardan, bir yaş altı bebeklerden, daha önce suçiçeği geçirmemiş ya da bağışıklık sistemi çelimsiz kişilerden uzak tutarak temastan kaçınması, virüsü başkalarına bulaştırmaması açısından önemlidir. Zona tedavisine birincil 72 saat içinde başlanması tedavi başarısını arttırır. Göz çevresinde tutulum olan hastalarda gözde kalıcı hasarlanma olabilir. Zona şüphesi içeren 60 yaş üstü hastalar, göz çevresinde tutulum olanlar, hap kullanımı ya da kronik hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayan bireyler erken tedavi avantajlarından davranmak ve komplikasyon gelişimini önlemek için bir an önce hekime başvurmalıdır.”

(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir