KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR – “Bir kamyon çarpmışçasına eklem ağrısı yaşadım”

Kırklareli’nde yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgınının birincil gününden beri özveriyle çalışan ve bu süreçte yakalandığı hastalığı yenerek görevinin başına dönen hekim Emel Çetinkaya, yaşadığı zorlukları anlattı.

Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye servisinde ödev yapan Çetinkaya, bir süre önce Kovid-19’a yakalandı.

Tedavi sürecini atlarak sağlığına kavuşan Çetinkaya, AA muhabirine, aldığı tüm tedbirlere rağmen virüsün kendisine de bulaştığını söyledi.

Eşinin de Kovid-19’a yakalandığını anlatan Çetinkaya, bu salgının hafife alınacak hiçbir yanının bulunmadığını dile getirdi.

Salgına karşısında en üst düzeyde tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Çetinkaya, “Hiç başıma gelmeyecek zannediyordum. Çünkü ben bir hekim olarak hijyene çok önem veririm. Maskesiz, eldivensiz, koruyucu ekipmansız hiç hasta bakmışlığım yoktur fakat benim de başıma geldi. Elimizden gelen her şeyi yerine getirmek yetmiyor daha fazlasını yapmalıyız.” dedi.

“Nefes alıp verdikçe sözde sırça parçaları akciğerlere batıyor”

Çetinkaya, fazla güç bir hastalık süreci geçirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bir kamyon çarpmışçasına eklem ağrısı yaşadım. Sürekli bir yatma şehvetli, bir dermansızlık, halsizlik oluyor. sonra benim akciğerlerime de indi virüs. Hastalar söylerdi lakin insan yaşayınca daha iyi anlıyor. Nefes alıp verdikçe güya cam parçaları batıyor insanın akciğerlerine. Öksürük, yüksek alev gibi her türlü semptomu yaşadım. Tomografide sahiden buzlu cam manzarası dediğimiz görüntüler var leke leke. Natürel insan kaygılanıyor, üzülüyor. Ne olacağım belli yok, süreç nasıl işleyecek belirli değil. Ama ilaçlarımı düzenli olarak kullandım ve sağlığıma kavuştum.”

“Maske takmayanları gördüğümde kahroluyorum”

Çetinkaya, gece gündüz demeden hastalara şifa vermeye çalıştıklarını ancak hala maske takmayan vatandaşları gördüğünde çok üzüldüğünü söyledi.

Bu süreçte bütün sağlık çalışanlarının canları pahasına devir yaptıklarını vurgulayan Çetinkaya, şunları kaydetti:

“Maske takmayanları gördüğümde kahroluyorum. Çünkü benim arkamda dev bir sağlık ordusu aklıma geliyor. Bazen evimizden, ara sıra çocuklarımızdan, bazen en sevdiklerimizden uzaktan kalıyoruz hastalarımıza şifa verebilmek için. Uyarıyoruz ‘maskenizi iyi takın’ diye, ‘gözlük buğu yapıyor’ diyorlar. O yüzden maske takmayanı görünce tek başıma değil büyük bir sağlık durumu ordusu namına fazla üzülüyorum, kahroluyorum. Çünkü farkında olmadan belki sana bir şey olmayacak lakin diğerine sen taşıyacaksın, kimse bu virüs konusunda kendini düşünen olmamalı.”

KIRKLARELİ - KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - Bir kamyon çarpmışçasına eklem ağrısı yaşadım
KIRKLARELİ - KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - Bir kamyon çarpmışçasına eklem ağrısı yaşadım
KIRKLARELİ - KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - Bir kamyon çarpmışçasına eklem ağrısı yaşadım
KIRKLARELİ - KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - Bir kamyon çarpmışçasına eklem ağrısı yaşadımBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir