KOSGEB desteğiyle kurulan fabrikada üretilen ayakkabılar Avrupa’ya ihraç ediliyor

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan fabrikada üretilen ayakkabıların yüzde 80’i Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Dede mesleği ayakkabıcılığı Adana’daki fabrikalarında babasıyla yürüten 29 yaşındaki Hakan Sayiner, 2016 yılında yeni bir ayakkabı imal tesisi düzenlemek için egzersiz başlattı.

Aradan geçen 5 yılda gerekli daha aşağı yapıyı yaratıcı Sayiner, Niğde OSB’de KOSGEB’den aldığı destekle, yaklaşık 8 bin 500 metrekare alanda entegre bir tesis kurdu.

Mart ayında imalata başlanan fabrikada üretilen ayakkabılar, Avrupa ülkelerine satılıyor.

Hakan Sayiner, AA muhabirine, vulkanize ayakkabı üretimi yaptıklarını söyledi.

Bu tarz ayakkabıların Türkiye, Avrupa ve Rusya’da üretiminin yaygın olmadığını dile getiren Sayiner, “Vulkanize tarzı ayakkabılar dünyada satılıyor fakat yalnızca Çin ve bir takım Uzakta Doğu ülkelerinde üretim ediliyor. Vulkanize tarzı pabuç üreterek, Avrupa’ya daha yakın olduğumuz için çekici hale geldik ve Çin’e muhalif olduk. Jurnal imal kapasitemiz 10 bin çift. Sene ardına kadar yaklaşık 3 milyon çift pabuç üretmeyi planlıyoruz. Hedefimiz, takvim 10 milyon çift ayakkabı üretmek.” diye konuştu.

Sayiner, fabrikanın entegre bir tesis olduğunu, çiğ maddeyi dışarıdan alıp, daha aşağı kauçuk tabanı dahil her şeyi kendilerinin yaptığını vurguladı.

800 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor

Fabrikada yeni açıldığı için 55 kişiye iş imkanı sağladıklarını belirten Sayiner, şunları kaydetti:

“İlk olarak hedeflediğimiz istihdam sayısı 110. İstihdam sayımızı, sene sonunda 400’e, tam kapasitede ise 800 kişiye çıkarmayı planlıyoruz. Ürettiğimiz ayakkabıların takriben yüzde 80’ini Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Hedefimize ulaştığımız zaman ürettiğimiz milyon çift ve üzeri ayakkabıların ülkeye önemli bir döviz sağlayacağını düşünüyoruz. Üretim tesisini kurarak, birincil adımı atmış olduk. Bölgede olmayan bir ayakkabıyı üreterek Çin’e muhalif olduk. Biz ilk adımı attık, umuyoruz bu stil üretimler daha da fazlalaşarak yeni atılımların önünün açılmasına vesile olur. Başlıca Almanya, Polonya, Avusturya gibi Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir