Körfez işçisine 1 Mayıs ikramiyesi

Körfez Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında bir süredir devamlı toplu meslek sözleşmesi görüşmelerinde sağlanan uzlaşma sonrasında devlete ait merasim yapıldı. Başkan Söğüt, sözleşme dıştan müjdeleri de bir bir sıraladı.

Körfez Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası aralarında bir süredir devamlı toplu meslek sözleşmesi görüşmelerinde sağlanan uzlaşma sonrasında devlete ait merasim yapıldı. Teknik Hizmetler Alanı’nda gerçekleştirilen törene Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ve başkan yardımcıları dışarıda Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Bayram Özkan, Kocaeli Şube Başkanı Osman Şar, Yerel-Sen temsilcileri ve çalışanlar katıldı.

Törende konuşan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Yılbaşından bu yanlamasına sendikamız ile birlikte yaptığımız birçok toplantıda tek hedefimiz, amacımız bu şehir halkı için büyük kasaba için ülke için gecesini gündüzüne katan, büyük bir alın teri akıtan, emek sarf eden siz çalışma arkadaşlarımın haklarının daha iyi olması için, yaşam standartlarınızın daha yukarılara çıkartılması için çaba ettik. En başından bu yanlamasına şunu ifade ettim, asla haklarınız gasp edilmeyecek. Bunlar da ayrı değerlendirilerek bu sözleşmenin içerisine giydirilecek dedik. Bugün birçok belediyelerin sözleşmelerini gördük. Biz de bütün bunları inceledik ve hoş bir anlaşma imzaladık. İşçimizin haklar anlamında çok daha kazanımları olduğu bir kontrat oldu” dedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı öncesine sürprizlerini sıralayan Söğüt, “Birinci sürprizimizi açıklayalım. Biz birincil defa bu sözleşmede bayram ikramiyesi adı aşağıda yeni haklar bilinen. 500 TL Ramazan, 1000 TL’de Kurban Bayramı’nda verelim dedik. Bir bayram daha ilave ediyoruz. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda da 500 TL bayram ikramiyesi veriyoruz. İşçi Bayramı alın teri döken fedakar işçilerimiz için önemli. İşçi Bayramı ikramiyesini bundan sonra Körfez tarihine katmış olduk. Bu sözleşmede ücret dengesizliğini de aşamalı olarak seyyanen verdiğimiz zamlarla kısmen gidermeye çalıştık. KHK’dan gelen çalışanlarımız vardı. Bunlar asgari ücretle çalışıyordu. En son zam gelmeden 102 TL’ydi, 119’a çıktı. 33 liralık zam ile biz bunu 135 liraya çıkarttık. İkinci müjdemiz de bütün işçilerimizi kapsıyor. Tüm işçilerimize seyyanen ekstra olarak yılda 760 TL’yi bulan jurnal 2 TL daha zam müjdesi veriyoruz. Sahiden bu da başlı başına ilave bir ikramiye daha sayılır” diye konuştu.

Tarihe geçecek bir kontrat hazırladıklarını gösteren Söğüt, “Minimum yevmiyemiz 137 TL oldu. Giydirilmiş bütün haklar içerisinde net en az aidat 5 bin 129 TL oldu. Bu şu an Kocaeli’deki en yüksek rakam. Bakın biz bu rakama asgari ücretten geldik. Burada işçilerimizin bir kısmı için normalde yüzde 100’ün üzerinde zam gerçekleşmiş oldu. Bu bir lütuf yok, bu sizin hakkınız. Ananınızın ak sütü gibi helal olsun. Bunun karşılığını Körfez halkına canla başla çalışarak vereceksiniz. İkinci kademeye 22 TL, üçüncü kademeye de 18 TL yevmiyeye zam yapmış oluyoruz. Tüm sosyal ücretlere enflasyon oranında zam yapıyoruz. 2 takvim anlaşma imzaladık. İkinci yıl zammı da enflasyon +1 puan olarak belirledik. Toplamda ortalama zammımız yüzde 24,5 oldu. Enflasyonun 10 puan üzerinde bir zam yapmış olduk. Kadrolu çalışanlarımıza seyyanen 26 lira vermiştik, 2 lira daha koyuyoruz ve 28 lira seyyanen zam yapmış oluyoruz. Onlarda da yüzde 18,15 zam yapmış olduk. Gelirimize ve bütçemize kadar yaptık” dedi.

Yapılan konuşmaların gerisinde imzalar atıldı. – KOCAELİ

Körfez işçisine 1 Mayıs ikramiyesi
Körfez işçisine 1 Mayıs ikramiyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir