Konak’a Avrupa’dan bir ödül daha!

Konak Belediyesi Avrupa Konseyi’nden ikinci ödülünü aldı. Ödül, Konak Belediyesi’ni Avrupa Ödülü’ne bir adım daha yaklaştırdı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Yöresel Yönetimler Kongresi’nden, Avrupa Lokal Demokrasi Haftası Partner Ödülü’nü bölge Konak Belediyesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sosyal İşler, Afiyet ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi tarafından da “Avrupa Diploması” ödülüne bedel görüldü.

Konak Belediyesi’ne ödül, 47 Avrupa ülkesinin üye olduğu Avrupa Konseyi göre, milli ve uluslararası düzeydeki 27 kardeş şehriyle yaptığı çalışmaları, milletlerarası düzeydeki kuruluşlarla, belediyelerle oluşturduğu işbirlikleri, milli ve uluslararası hibe projelerine karşın attığı adımları incelenerek verildi. Konak Belediyesi’nin ödülü almasında, Avrupa Birliği’nin (AB) tanıtıma karşın olarak, Avrupa Günü, Avrupa Hareketlilik Haftası ve Avrupa Lokal Demokrasi Haftası dönemlerinde yaptığı etkinlikler de etkili oldu. Konak Belediyesi’nin yaptığı araştırmalar, özel bir dosyayla Avrupa Konseyi’ne sunuldu.

Resmi ziyafet geldi

Konak Belediyesi’nin yanı sıra Türkiye’den Beşiktaş ve Kırklareli belediyeleri ile Almanya’nın Nagold, İtalya’nın Santhia ve Portekiz’in Cascais belediyelerine bahşedilen ödülün töreni ise 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında, Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi binasında yapılacak. Haziran ayında yapılması planlanan tören, pandemi nedeniyle eylül ayına ertelenirken, ödül ibraz törenin daveti Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a resmi olarak iletildi.

“Hedefimiz Avrupa Ödülü”

Ödülü değerlendiren Başkan Batur, “Yaklaşık iki takvim hizmet dönemimizde Avrupa Konseyi’nden iki ödül aldık. Bu ödülleri belediyemize, kentimize kazandırmış olmaktan nedeniyle büyük bir gurur duyuyoruz. Bu adımlarla, hoş ilçemiz Konak’ın Avrupa’da daha çok tanınmasını sağlayacağız. Avrupa’dan daha fazla insan gelsin, ilçemizin özgün tarihi değerlerini, buradaki güzellikleri görsün istiyoruz. Hem aldığımız her ödül bizi Konak’a daha çok hizmet vermek için yüreklendiriyor. Konak’ta daha çağdaş, modern bir hayat koymak için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Acilen sıra Avrupa Şeref Bayrağı ve Avrupa Haysiyet Plaketi’ni almaya geldi. Bu iki ödülü de Konak’a kazandırmak istiyoruz. Hedefimiz Avrupa Ödülü’nü de edinmek. Bu ödül de ilçemize sahiden fazla yakışır” diye konuştu.

Derhal sıra diğer basamaklarda

Avrupa Diploması ödülü, Konak için Avrupa’da büyük bir tanıtım fırsatı yaratırken, Konak Belediyesi’ni de Avrupa Ödülü’ne bir adım daha yaklaştırdı. Avrupa Diploması Ödülü, belediyelerin uluslararası projeleri, katılımcı demokrasi anlayışı, kardeş şehirlerle geliştirdiği iyi ilişkiler, şehirsel, çevresel, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda misal gösterilecek uygulamaları değerlendirilerek bahşedilen Avrupa Ödülü’nün birincil basamağı olarak değerlendiriliyor. Öteki ödüller ise Avrupa Şeref Bayrağı ve Avrupa Haysiyet Plaketi.

Partner ödülünü de almıştı

Konak Belediyesi daha önce de Avrupa Konseyi’nin Avrupa Lokal Demokrasi Haftası Partner Ödülü’ne bedel görülmüştü. 2020 yılında özellikle vatandaşların yönetimine katılmasının sağlanmasına, demokrasinin vurgulanmasına, sivil toplum örgütleri ve ulus kuruluşlarıyla işbirliği kurulmasına yönelik çalışmaları değerlendirilen Konak Belediyesi, Avrupa Konseyi Yerel ve Yöresel Yönetimler Kongresi göre ödüllendirilmişti. Ödülü Strazburg’da, online olarak gerçekleştirilen törene katılan Başkan Abdül Batur almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir