“Köklü Tarihimize Yakışan Muhteşem Eserler Kazandırdık”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın daveti üzerine Yeşilyurt’a gelerek yeni film çekimlerine başlayan Malatya’lı meşhur Artist Halil İbrahim Kalaycıoğlu ile film yapımcısı Aytaç Ağdağ, sırasıyla Gezdik Kültür Merkezi, Kültür Otağı, Mahmut-Ahmet Çalık Dokuma Müzesi, Gastronomi Konağı, Şehir Belleği Müzesi, Kahve Konağı ve Butik Otel’igezerek, sergilenen nostaljik ürünlerden yapılan faaliyetlere dek turizme yönelik bütün etkinlikler hakkında bilgiler aldılar.

Yeşilyurt’un tarihsel ve kültürel hazinelerinin ön plana çıkartılmasını karşılayan restorasyon projeleri ve müzelerden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sunan Artist Halil İbrahim Kalaycıoğlu, ” Tarihi Yeşilyurt Konaklarındaki gerek müzeler gerekse de konakları çok beğendim. Bu yaşıma kadar gördüğüm ender müzelerin bir araya getirildiği çok hoş bir atmosfer oluşturulmuş. Belediye Başkanımız 340 bine yakın nüfusuyla bir kent görüntüsüne kavuşan Yeşilyurt’u müzeler kenti yapmış. Belediye Başkanımız öncelikle olmak üzere emeği geçen tüm kardeşlerimi kutluyorum.Böylesine özel ve değerli projelere öncülük eden, belediyenin paralarını boş yere harcamayarak gelecek nesillere yönelik çok hoş yatırımlar yapan Mehmet Çınar Başkanımıza gönülden teşekkür ediyorum. Allah sağlık ve sıhhat nasip etsin, inşallah nasip olursa birlikte bir müze kurmayı da planlıyoruz. ” diye konuştu.

Film çekimi için geldikleri Yeşilyurt’ta bir ilkle karşılaştıklarını açıklayan film yapımcısı Aytaç Ağdağ, “Kitap yayımcılığından dolayı Türkiye’yi karış karış gezmiş birisi olarak burada bir ilkle karşılaştım.Mehmet Çınar Başkanımız önemli projeleri hayata geçirmiş, burası yalnızca müze olarak düşünülüyor ama bir eğitimci olarak şunu tanımlamak isterim ama; çocuklarımızın en büyük algılama sorunu her şeyin fiziki olmaması görünmeyen olmasıdır.Devlet okulları ve özel okul yetkilileri burada hizmete sunulan müzeleri ve konakları öğrencilerine gezdirirlerse hayatın nasıl bedensel olduğunu göstermiş olacaklardır.İleride olur ya teknoloji müzeleri de kurulabilir, eski ve yeni kıyaslaması da yapılabilir.Belediye Başkanımız ilk olarak edinmek üzere emeği geçenleri kutluyorum, tebrik ediyorum.Bununla birlikte film için bize desteklerini esirgemeyen, sanata ve sanatçıya sahip çıkanSayın Başkanımıza bütün ekibim namına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Ressam Halil İbrahim Kalaycıoğlu ile film yapımcısı Aytaç Ağdağ’ı misafir ettikleri için mutlu olduklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, ” Kurtlar Vadisi ve Kalk Gidelim gibi diziler başta olmak üzere fazla sayıda filmde rol alan değerli hemşehrimiz Halil İbrahim Kalaycıoğlu ile bölgemizde yeni bir film çeken yapımcımız ve set ekibini ağırlamaktan ziyadesiyle mutlu olduğumuzu belirlemek isterim. Artist kimliğinin yanı sıra hobi olarak tarihi eserlerle ilgilendiğini öğrendiğimiz, sinemayla ilgili çok değerli eserlere sahip Halil İbrahim Kalaycıoğlu abimizin tecrübelerinden ve birikimlerinden bu şekilde yararlanmaya çalışıyoruz. Yeşilyurt’umuzda tamamlanan ve devamlı toplamda 8 adet müzemiz bulunmaktadır, bölgemizde hizmete sunduğumuz müzelerimizi değerli sanatçılarımızla gezdik, önerilerini aldık. Bizlerde bu cins eserlerimizle Yeşilyurt’umuzu dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bölgemize daha fazla turist çekebilmek için çalışmalarımıza hız verdik. Konaklarımıza ve müzelerimize gösterilecek alaka neticesinde bir yanlamasına gastronomi kimliğimizi daha geniş kesimlere ulaştırma fırsatı yakalarken üstelik geleneksel hayatımızı, yöresel eşyalarımızı ve kültürümüzü dürüst ve dinç yatırım alanlarıyla tanıtma fırsatına kavuşmuş olacağız. Malatya’nın tarihi, sosyal, kültürel ve gastronomi yönünden varlıklı kimliğini dünyanın dört bir tarafına tanıtmak ve aktarmak namına var gücümüzle çalışıyoruz.Yeşilyurt’umuzun köklü tarihine yakışan harikulade eserleri hemşehrilerimizle buluşturmaktan büyük bir onur duymaktayız. El birliğiyle bu yatırımların sayısını artırıp Yeşilyurt’un tüm zenginliklerini dünyanın dört bir tarafına taşıyacağız.” diye konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, gezi sonunda Sanatçı Halil İbrahim Kalaycıoğlu ile film yapımcısı Aytaç Ağdağ’a tablo ve kayısı paketi hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir