Kocaeli’deki “Palu ailesi” davasında mütalaa verildi

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 13 yıl önce kaybolan Meryem Tahnal’ın öldürülmesine ilişkin kamuoyunda “Palu ailesi” davası olarak tanıdık 6 sanığın yargılandığı davada cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı.

Kocaeli 7. Ağır Canice Mahkemesinde görülen duruşmada, suça sürüklenen çocuk F.P. ve Havva Palu ile tutuklu sanıklar İsa Palu ile Tuncer Ustael hazırlanmış bulundu. Sanıklar Ayşe Palu ve Emine Ustael ise bulundukları cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlantı kurulamadığı için duruşmaya katılamadı.

Dosyaya eklenen belgelerin okunmasıyla başlayan duruşmada, cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı.

Mütalaada, tutsak sanık Tuncer Ustael’e “canavarca hisle veya ızdırap çektirerek ve üstsoy ya da altsoydan birine ya da benzeşen veya kardeşe karşısında” kasıtlı olarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 4 yıldan 14 yıla kadar, “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 5 bin güne değin adli para cezası verilmesi, diğer esir sanıklar hakkında da “bile bile adam öldürmeye yardım etme suretiyle iştirak” ve “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” suçlarından 16’şar yıldan 23 yıl 6’şar aya dek hapis cezası istek edildi.

Söz verilen davalı avukatları, mütalaaya ilişkin yazılı savunma tahsis etmek için zaman istedi.

Daha daha sonra söz bahşedilen Tuncer Ustael, suçsuz olduğunu öne sürdü.

İsa Palu da hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini belirterek, tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, avukatlara yazılmış savunma hazırlamaları için süre verilmesine, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Olay

Körfez ilçesinde yaşayan Meryem Tahnal 2008’de, kızı Melike Tahnal da 2009’da kaybolmuş, polis ekipleri kayıp şahısların bulunması için egzersiz başlatmış oysa herhangi bir bulguya ulaşılamamıştı. Kocaeli ve Sakarya’da yapılan kazı çalışmalarında da bulguya rastlanılmaması üstüne çalışmalar durdurulmuştu.

Kocaeli 7. Ağır Canice Mahkemesindeki suçlama sonunda, sanık Tuncer Ustael, Meryem Tahnal’a yönelik “canavarca hisle veya ızdırap çektirerek ve üstsoy veya altsoydan birine veya benzeyen ya da kardeşe aleyhinde bilerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “hürriyeti mahrum kılma” suçundan 4 sene, “kredi kartının kötüye kullanılması” suçundan 3 sene almak üzere toplam 7 sene hapisle cezalandırılmıştı.

Emine Ustael ile Havva, İsa ve Ayşe Palu, “kasıtlı olarak öldürmeye takviye etme” suçundan 12 sene 6’şar ay hapse mahkum edilmişti.

F.P, suçun işlendiği tarihte yaşı ufak olduğu için 8 yıl 4 ay hapis cezası verilmesi kararıyla terhis edilmişti.

Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, lokal mahkemenin kararını, sanıkların aynı avukat göre savunuldukları için yargılamada yöntem hatası yapıldığı gerekçesiyle bozmuş, sanıklar Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden baskın karşısına çıkmıştı.

Bir önceki duruşmada esir davalı Havva Palu’nun tahliyesine karar verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir