Kocaeli’de tam kapanma döneminde marketlerde satılan ürünlere kısıtlama

Kocaeli’de, bütün kapanma sürecinde, marketlerde gıda ve temizleme dışı bir takım ürünlerin satışı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla yasaklandı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 17 Mayıs pazartesi günü saat 05.00’e dek sürecek olan tam kapanma döneminde şehir halkı genelinde alınması gereken ek tedbirleri değerlendirdi.

İlave tedbirlere ilişkin toplantıda alınan kararlar Kocaeli Valiliğinin internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, nalburluk, dokuma, giyim, züccaciye, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satmak reyonları bulunan marketlerin bu reyonlarının, belli başlı etkinlik alanı bu ürünlerin satışı olan işyerleri için getirilen kısıtlamalara ast olmasına, bu reyonların ve bulundukları katların kapatılmasına, müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını yasaklayıcı fiziksel tedbirlerin alınmasına karar verildi.

Söz konusu kurul kararında, kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edileceği, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Cinayet Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir