Kocaeli’de bir bayan 14 yıldır yatalak olan eşine daha bilinçli bakabilmek için refakatçi eğitimi aldı

Kocaeli’de, geçirdiği trafik kazası sebebiyle 14 yıldır yatalak olan eşine bakan kadın “Hasta Refakatçi Eğitimi”ne katıldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya kadar, Afiyet ve Sosyal Hizmetler Dairesi Sıhhat İşleri Şube Müdürlüğü yürütülen proje zarfında, yatağa bağımlı yaşamış ve bakıma muhtaç olan hastaların refakatçilerine karşın “Hasta Refakatçi Eğitimi” düzenleniyor.

Proje tamamen refakatçiler, yatak yaralarının engellenmesi, hastanın temizleme ihtiyaçları, cilt bakımı, beslenme ve ilaç kullanımı, somut egzersizler ve psikolojik yardım konularında bilgilendiriliyor.

Bu kapsamda 14 yıl önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle yatalak olan Hozan Döker’in eşi Işık Halkası Döker’e hemşireler göre eğitim verildi.

Eşine daha bilinçli bakmak isteyen Işık Halkası Döker’e hastanın göz bakımı, ağız bakımı, tırnak kesimi, yatak yarasından korunma, gıda, günlük cisim temizliği gibi hasta bakımıyla ilgili bilgiler aktarıldı.

Hastanın daha kuytu nefes alması için sırta masaj tekniği öğretilen Döker’e, hastanın ellerini ve dirseklerini sürekli kapalı tutması sebebiyle oluşan eklem hareket kısıtlığını giderebilmek amacıyla uygulamalı eklem açıklığı egzersizleri de gösterildi.

“Eğitimden fazla hoşnut kaldım”

Ülkü Döker, eğitimden çok hoşnut kaldığını belirterek, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi baştan sona hasta bakımında senelerdir yanlış bildiğimiz konularda doğruları öğrendik. Örneğin yüzünü ıslak mendille siliyordum. Bunun hatalı olduğunu, içki taşıyan ıslak mendilin hastanın cildine zararlı olabileceğini öğrendim. Her bir gözünü ayrı bezle silmemiz gerektiğini gösterdiler. Aldığım bu eğitimle bundan sonradan eşime bu şekilde bakacağım.” ifadelerini kullandı.

Döker, kendisin bu imkanı sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir