Koca: “Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz”

Koca: “Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

-“Alınan tedbirlerle bir arz düşüş sağlansa istediğimiz olmadı. Düşüş hızını arttırmak nedeniyle bütün kapanma zaruret halini aldı”

-” Bu sürecin sonunda vaka sayılarının azaldığı hakiki bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz”

-” Antalya’da son bir haftada vaka sayısında yüzde 35 oranında azalma görüldü”

-” Antalya’da şuan yatak doluluk oranı yüzde 47,7’ye, yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 66,3’e düştü”

ANTALYA – Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, ” Alınan tedbirlerle bir arz düşüş sağlansa istediğimiz olmadı. Düşüş hızını arttırmak amacıyla tam kapanma zaruret halini aldı. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz” dedi.

İl Değer Biçme Toplantısı için Antalya’ya gelen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Antalya Valisi Ersin Printer’yı ziyaret etti.

Ziyaretin gerisinde açıklamalarda yer alan Bakan Koca, yaptıkları toplantılarda salgının öncelikli konuları olduğunu belirterek, sağlık durumu hizmetlerinin tamamını değerlendirdiklerini kaydetti.

Antalya’da yapacakları çalışmada keza uygun inceleme keza de mesai arkadaşlarıyla civar illeri değerlendireceklerinin altını çizen Koca, ” Yapacağımız toplantının benzerlerini başka bölgelerde, illerde de yapacağız. Antalya’daki çalışmalara valimizle görüşerek genel bir durum değerlendirmesi yaparak başladık. Son haftalarda ülkemizde görülen Kovid- 19 hasta sayılarındaki büyüme sebebiyle bütün kapanma tedbirlerine geçirmek zorunda kaldık. 2 haftadır uygulanan tedbirlerin vaka sayasında istediğimiz düşüşü sağlayamaması sebebiyle 17 günlük kapama dönemi ile olgu sayılarında hızlı bir düşüşü sağlayacağımıza inanıyorum. Bu konunda tüm vatandaşlarımızın desteğini vurgulamak istiyorum”diye konuştu.

“Isparta ve Burdur’u da değerlendireceğiz”

Pandeminin seyrini Vali Ersin Printer ile konuştuklarına değinen Bakan Koca,” Sağlık Durumu yatırımlarımızda kayda değer bir gündem maddemiz oldu. Antalya’nın sağlık durumu alandaki ihtiyaçları, yardım gereken alanları istişare etme fırsatı bulduk. Antalya’nın sağlık durumu turizmi açısından gelişmeye fazla bir potansiyeli var, yapabileceklerimizi de görüştük. Işlenmiş ve yapılmaya aralıksız yatırımlara karşın ihtiyaç duyulan bambaşka yatırımları görüştük, projeleri değerlendirdik. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Burdur ve Isparta’yı da değerlendireceğiz “ifadelerini kullandı.

“Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz”

“14 aydır büyük bir uğraş verdiğimiz korona virüs salgında yeni bir pik dönemi yaşadık” diyen Koca, ” Alınan tedbirlerle bir miktar düşüş sağlansa istediğimiz olmadı. Düşüş hızını arttırmak nedeniyle tam kapanma zaruret halini aldı. Bu sürecin sonunda olgu sayılarının azaldığı reel bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Vaka metamorfoz hızlarını, olgu oranlarını her hafta ahenkli olarak yayınlıyoruz. Hedefimiz alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükünü her geçen gün azaltmaktır” ifadelerine yer verdi.

“Antalya’da vaka vaka sayısı son haftada yüzde 35 düştü”

Salgınla mücadelede filyasyonun önemine vurgu yapan Bakan Fahrettin Koca, ” Filyasyonu dünyada etkili şekilde uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz. Filyasyon ekipleri keza temasları belirleyip yalıtmak keza de ilaçları ulaştırmak için çalışıyorlar. Antalya’da herkes 3 kişiden oluşan filyasyon takım sayımızı 358. Antalya’da son bir haftada vaka sayısında yüzde 35 oranında azalma görüldü. Antalya’da şuan yatak doluluk oranı yüzde 47,7’ye, yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 66,3’e düştü. Hastane yükü azalmaya başladı”dedi.

“Aşılama oranı”

Antalya’nın aşılama programında da önemli bir uzaklık katettiğinin altını çizen Bakan Koca, ” Antalya’da 65 yaş üstü aşılama oranı yüzde 85. Salgını yenebilmek için etkili bit aşılama oranına gelmek zorundayız. Bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya ziyafet ediyorum”diye konuştu.

“Bayrama çıkaracaktır”

Antalya’da vali, büyükşehir belediye başkanı, il sağlık müdürü, başhekimlerle bir değer biçme yapacaklarını belirten Koca, alınabilecek yeni tedbirleri istişare edeceklerini kaydetti.

Isparta, Burdur ve Antalya’nın sağlık durumu daha alçak yapısını, aktüel durumu detaylarıyla konuşacaklarını ifade eden Koca, “Antalya, Burdur ve Isparta’da yaşayan vatandaşlarımıza aramak istiyorum. Sizin için gün boyunca buradayız. Toplantının sonuçlarıyla sizleri bilgilendireceğiz. Bu dönemdeki yoğun uğraş bizleri reel bir bayrama çıkaracaktır” dedi.

Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz
Koca: Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruzBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir