Kısıtlamada kan ve immün plazma bağışı yapılabilecek

Kısıtlamada kan ve immün plazma bağışı yapılabilecek

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Kan Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Demircioğlu:

“Covid-19 aşısı olan halk müziği da kan bağışı yapabiliyor”

“Virüs sebebiyle kan bağışı azaldı”

KONYA – Konya’da, İçişleri Bakanlığı göre son alınan kararlar gereği 17 günlük kısıtlamada kan ve immün plazma bağışı yapmak isteyenler, kısıtlamadan muaf sayılarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ve Kızılay’a giderek bağışta bulunabilecek.

İçişleri Bakanlığı göre korona virüs tedbirleri kapsamında son alınan kararlar gereği 17 günlük tam kapanmaya ilişkin genelge 81 ilin valiliğine gönderildi. Genelgeye göre, yasak süresince temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, miktar ve lojistik zincirleri dışındaki bütün meslek yerleri kapalı olacak. Bu kapsamda 17 jurnal kısıtlama boyunca kan ve immün plazma bağışı yapmak isteyenler, randevu alınan saatlerde kısıtlamadan muaf sayılacak. Bağış gerçekleştirmek isteyenler, Süreli Alan Kan Merkezi olarak belirlenen NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nin internet sitesinden randevu alarak ve Kızılay şubelerine artan bir şekilde bağışını yapabilecek. Tek sefer kan bağışında yer alan bağışçılar kırmızı kan, plazma ve trombosit ihtiyacı olan 3 destek olacak.

“Kan bağışı ve immün plazma bağışı yapanlar bu kısıtlamalardan muaflar”

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Sinan Demircioğlu, korona virüs salgını sebebiyle kan bağışının azaldığını söyledi. Kan bağışı tedariğinde de genel olarak can sıkıntısı yaşandığını anlatan Demircioğlu, “Kısıtlamalar başladı, bu yüzden kan bağışı arz sıkıntısı artacak. Ama İçişleri Bakanlığı genelgesinde bu konuda bir ayrıntı var. Kan bağışı ve immün plazma bağışı yapanlar bu kısıtlamalardan muaflar. Yani kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız Kızılay Kan Bağış Merkezleri ve Süreli Alan Kan Merkezlerine kısıtlamalardan muaf olarak başvurabilirler” ifadelerini kullandı.

“Korona virüs geçirenler kan bağışı yapabilir”

Kanın hayati yük taşıdığını açıklayan Doç. Dr. Demircioğlu, “Özellikle hematolojik, onkolojik hastalıklarda ve başlıca da cerrahi bir gereklilik, diğer bir yöntemle kan koyulamıyor. Yani sentetik olarak üretilmiş bir usul yok acilen. Başkasından alınıp ihtiyacı olan birisine verilerek tedavi ediliyor kan eksikliği olan halk müziği. Kan bağışıyla ilgili olarak korona virüs geçirmiş hastaların kan bağışı yapamayacağı ile ilgili halk müziği aralarında yanlış bir algılama var. Covid-19 geçirmiş ve üzerinden 28 gün geçmiş olan 18-60 yaş arası dinç halk müziği kan bağışında bulunabilirler. Ayrıca olağan kan bağışı yapabilirler keza de iyileştikten 28 gün sonradan kan bağışı yapabilirler. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yok” dedi.

Kansızlığın nedenlerine değinen Demircioğlu, “Toplumda en sık görülen kansızlığın nedeni demir eksikliğine yan olarak büyüyen kansızlık. Bunun da dağıtılmış sebepleri var. Genç kadınlarda bunun sebepleri fizyolojik kayıplara ast fakat erkek ya da yaşlı kadınlarda ise daha fazla mide ve bağırsak sisteminde herhangi bir kanamaya emrindeki olarak gelişiyor” diye konuştu.

“Covid-19 aşısı olan halk da kan bağışı yapabiliyor”

Covid-19 geçirmiş kişilerin kan bağışında bulunabileceğini anlatan Demircioğlu, “İyileştikten 28 gün sonradan ayrıca kan ayrıca immün plazma bağışı yapabiliyor. Ayrıca, Covid-19 aşısı olan insanlar da kan bağışı yapabiliyor. Bunlar da keza Çin hem de BionTech aşısından 7 gün sonradan kan bağışı yapabiliyor. Aşı olunduktan sonra yapılamaz gibi bilgiler var ama bunun herhangi bir doğruluğu yok. Aşı olduktan 7 gün daha sonra 18-60 yaş arası sağlıklı bireyler kan bağışında bulunabilir” şeklinde konuştu.

Kan belirlemek için gelen İsmet Özkan, “Hastamız var, ona kan tahsis etmek için geldik. İlgi alaka ve yer fazla güzel. Hemşire hanımlar ve doktorlar alakalı. Herkesin gelerek kan vermesini nasihat ederim. Daha önce birkaç kez kan verdim. Askerde kan vermeye başladım. Kan verdikçe insanın sıhhat bulduğunu ve sıhhat verdiğini biliyorum. Bu yüzden elimden geldiği dek devirli olarak vermeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Kan veren Berat Gider ise, “Hastamız Kovid-19 geçirdiği için buradayız. Kan ihtiyacı varmış o yüzden kan vermeye geldik. Başlıca durmadan vermeye çalışıyorum, nasihat ediyoruz” dedi.

Alihan Akdoğan da, “Yakınımızın rahatsızlığından dolayı kan vermeye geldik. 18 yaşındayım, birincil kere kan bağışında bulunuyorum. genç arkadaşlara da nasihat ederim. Ayrıca kendi sağlığı için ayrıca hastalar için kan bağışında bulunabilirler” diye konuştu.

Kısıtlamada kan ve immün plazma bağışı yapılabilecek
Kısıtlamada kan ve immün plazma bağışı yapılabilecek
Kısıtlamada kan ve immün plazma bağışı yapılabilecek
Kısıtlamada kan ve immün plazma bağışı yapılabilecekBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir