Kentler sürdürülebilir bir gelecek için yarışacak

WWF- Türkiye, 2021 Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın Türkiye ayağını başlatacağını duyurdu. Tek Dünya Kentleri 10’uncu yılında şehirleri iklim ve sürdürülebilirlik için maksat ve eylemlerini ortaya koymaya ziyafet etmeyi amaçlıyor.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın (TDKY) 2021-2022 döneminin Türkiye ayağını başlatıyor. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) 2011’den bu yanlamasına, iklim kriziyle mücadelede öncü girişimleri öne çıkararak, kentleri iklim hedeflerine uyumlu taahhütler geliştirmeye teşvik ediyor. Doğa ve çevreyle ilgili riskler ile sürdürülebilir kalkınmaya yönelik küresel adımlar için kritik bir sene olan 2021, WWF’in iklim kriziyle mücadelede yerel yönetimlere çağrısının da 10. yılı olarak dikkat çekiyor.

2 yılda bir düzenlenen Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın öncelikli hedefi, kentlerde iklim dostu dönüşümü teşvik etmek ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yol alan kentleri öne çıkararak toplumsal farkındalık oluşturmak. Yarışmaya katılan kentlerin kamuoyuna açık olarak raporladıkları veriler uluslararası bir jüri kadar gözden geçirilerek Paris Anlaşması’nın gezegenimizin atmosferinde sanayileşme sonrasında yaşanan ısı artışının 1.5 dereceyi geçmemesi hedefiyle ahenkli olup olmadığı değerlendirilecek. Milli ve küresel çapta öne meydana çıkan şehirler, yarışmanın kazananları olarak bildiri edilecek.

PASİNLİ: “SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞİN ANAHTARI LOKAL YÖNETİMLERİN ELİNDE”

Tek Dünya Kentleri Yarışması ile ilgili tanımlama yapan WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, “Keza dünya keza de insan üzerindeki etkisi her geçen gün daha belirgin bir şekilde hissedilen küresel iklim krizi açısından tarihi bir dönüm noktasındayız. Bugün dünya nüfusunun yüzde 55’inin yaşadığı kentler küresel CO2 emisyonlarının da yüzde 70’inden fazlasından sorumluluk sahibi. Bu açıdan baktığımızda açık açık görülüyor ama sürdürülebilir bir geleceğin anahtarları kentlerin ve yerel yönetimlerin elinde. Yerel yönetimlerin, kentlerin sahip olduğu dinamizmi harekete geçirerek, büyük kasaba sakinleri için doğa dostu ve sürdürülebilir bir gelecek yarışının ön saflarında yer alması gerekiyor” diye konuştu.

İnsanların doğayla harmoni içinde yaşayacakları şehirler yaratma çağrısında bulunduklarını bildiren Pasinli, “Amacımız yerel yönetimlerin, şehir sakinlerinin refahını yükseltirken tek ve biricik gezegenimizin ekolojik sınırlarını gözetecekleri Tek Dünya Kentlerinin kurulmasına katkı temin etmek” dedi.

KENTLER SIFIR EMİSYON İÇİN YARIŞIYOR

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası da Kasım 2021’de İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek 26. BM İklim Konferansı (COP26) çerçevesinde, kapsayıcı ve dayanıklı iklim eylemini uygulamaya koymaya istikrarlı bir şehirler koalisyonu oluşturmayı amaçlıyor. 2021 ardına kadar 1000 şehrin sürece dahil edilmesi hedefleniyor. Tek Dünya Kentleri, BM’nin “Sıfıra Dürüst Büyük Kasaba Yarışı Girişimi”nin de ortağı.

Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın önceki dönem küresel ölçekte kazananları ise, Meksiko, Meksika (2020); Uppsala, İsveç (2018); Paris, Fransa (2016); Seul, Güney Kore (2015); Cape Town, Güney Afrika (2014) ve Vancouver, Kanada (2013) olmuştu. İklim kriziyle mücadeleye karşın iyi uygulamaların geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını teşvik eden Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın 2019-2020 dönemine Türkiye’den 5 şehir halkı dahil olmuştu. Denizli ve İzmir’in finale kaldığı yarışmanın teknik raporlamasında Türkiye birincisi olan Denizli, bununla birlikte küresel ölçekteki “Kentimi Seviyorum” irtibat kampanyasında da dünyadaki 54 şehir aralarında sosyal ağ üzerinden yapılan millet oylamasında en yüksek desteği elde eden ikinci şehir halkı olmuştu.

Kentler sürdürülebilir bir gelecek için yarışacak
Kentler sürdürülebilir bir gelecek için yarışacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir