Kars’ta buzağılarda korona virüs görüldü

Kars’ta buzağılarda korona virüs görüldü. İshal şikayetiyle sahipleri kadar Kars Veteriner Polikliniği’ne getirilen buzağılarda hızlı test kitleriyle yapılan testlerde, korona virüs oldukları tespit edildi.

Merkezde hizmet veren Kars Baytar Polikliniği’ne getirilen buzağı, kedi ve köpeklerde korona virüs tespit edildi. Şiddetli bir şekilde buzağılarda ortaya çıkan ishaller özellikle buzağılarda ölümlere neden oluyor.

“Buzağısını bırakıp gidenler oldu”

Kars Baytar Kliniği baytar hekimlerinden Tolgahan Ediz, “Bu yıl kliniğimize gelen ishallerin kesmeyen ishaller olduğunu fark ettik ve viral enfeksiyondan şüphelenerek çabuk deneme kitleriyle beraber test yaptık. Dışkılardan aldığımız numuneler sonucunda deneme yapıyoruz. Bunun sonucunda korona virüs olduğu çıktı. Korona virüs çıktığı an hem yetiştirici için ayrıca de diğer yetiştiriciler bir lahza korktular. Hani bize de bulaşır mı diye, hatta buzağısını bırakıp gidenler de oldu” dedi.

Veteriner Doktor Tolgahan Ediz, “Sonuçta yetiştiricileri bilinçlendirdik ve insana bulaşmayacağını gördük. Ancak bir takım yetiştiricilerimin çok maddesel kayıplarına niçin oldu Korona virüsten 6-7 buzağısını kaybeden yetiştiricilerimiz oldu. Yalnızca buzağı yok, kedi olsun, köpek olsun bu yıl fazla fazla korona virüs vakasıyla karşılaştık. Korona virüs sadece buzağı yok kedi, köpek elde etmek üzere tüm hayvanlarda şiddetli ölümlerle sonuçlanan bir virüstür” diye konuştu.

“İki hayvanım öldü”

Yaklaşık 30 yıldır hayvancılık yaptığını açıklayan yetiştirici, “30 yıldır hayvancılık yapılıyor. Bu sene ishal, akciğer hastalığı önceden bir günlük hayvanlarda oluyordu. Şu an 5 aylık hayvanlar da var. Hayvanlarımızı veteriner hekime getirdim. Veteriner hekim test aldı. Deneme sonucunu korona virüs olarak bize söylediler. Şu lahza 10 hayvanım çare görüyor, 2 hayvanımı kaybettim. Tedaviye başladık, serum tedavisi yapılıyor. Kaybımız fazla” şeklinde konuştu.

Kars’ta son günlerde veteriner kliniklerine getirilen ve şiddetli ishal görülen buzağıların seri test kitleriyle testleri yapılıyor. Testleri yapılan buzağıların çoğunluğunda korona virüs tespit ediliyor. Buzağılarda görülen korona virüs yetiştiricileri huzursuz ediyor. – KARS

Kars'ta buzağılarda korona virüs görüldü
Kars'ta buzağılarda korona virüs görüldü
Kars'ta buzağılarda korona virüs görüldü
Kars'ta buzağılarda korona virüs görüldü
Kars'ta buzağılarda korona virüs görüldü
Kars'ta buzağılarda korona virüs görüldü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir