Karabük’te 15 kişi “Gençler Bizim Umudumuz” projesi kapsamında mantar yetiştiriciliği sertifikası aldı

Karabük’te İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü öncülüğünde hazırlanan “Gençler Bizim Umudumuz” projesi dahilinde düzenlenen mantar yetiştiriciliği kursunu tüketen 15 gence sertifikaları törenle verildi.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR), İl Güvenlik, İl Tarım ve Orman ile Millet Eğitim müdürlükleri iş birliğiyle gençlerin iş sahibi olmalarına yardımcı olmak, suça sürüklenmelerini ve madde bağımlısı olmalarını alıkoymak ve sosyal statü kazanmalarını karşılamak nedeniyle mantar yetiştiriciliği kursu düzenlendi.

Teorik ve uygulamalı eğitimden geçen 15 kursiyer, meslek kurma, hibe destekleri ve krediler konusunda bilgilendirildi.

Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerler, sonradan sertifika almaya adalet kazandı.

“Gençlerimizin altın bileziğe ihtiyaçları var”

Polisevi’nde düzenlenen sertifika töreninde konuşan Karabük Valisi Fuat Gürel, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünün çok hoş projeyle kayda değer bir sorunu gündeme taşıyıp çözüm ürettiğini söyledi.

Gençlerin “Ne iş olsa yaparım” anlayışından ziyade bir mesleğe yönelmesi ve kendilerini oralarda geliştirmesinin fazla önemli olduğunu vurgulayan Gürel, “Bu hususta Halk Müziği Eğitim Merkezlerimiz ve İŞKUR ilk olarak olmak üzere çoğu kurum, iş edindirme kursları açarak, gençlerimizin bir mesleğe yönelmesini sağlamaktalar.” dedi.

Gürel, gençlerin özellikle sanayicinin gereksinim duyduğu meslek dallarında kendilerini yetiştirmesinin önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Gençlerimizin altın bileziğe ihtiyaçları var. Tarım, bu bileziklerden birisi. Tarım alanında çaba gösterirseniz, çalışırsanız karşılığını mutlaka göreceksiniz. Toprak, emeğinizin karşılığını bir şekilde size verecektir. Projenin hazırlanarak hayata geçirilmesinde emeği yer alan ve kursu düzenleyen ilk olarak İl Güvenlik Müdürlüğümüz elde etmek üzere paydaş bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum, gençlerimize başarılar diliyorum, bahtları açık olsun.”

Törende, mantar yetiştiriciliği kursunu tamamlayan 15 kursiyere Vali Gürel ve protokol üyelerince sertifikaları ve hediyeleri verildi.

Vali Gürel ve İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, sonra projeye destekleyenlere plaket ibraz etti.

Törene, Karabük Belediye Başkan Vekili Seher Berker, İl Jandarma Komutanı Albay Bahtiyar Yılmaz, kurum müdürleri ve muhtarlar da katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir