Kahramanmaraş’ta günde 10 ton çörek üretiliyor

Kahramanmaraş’ta günde 10 ton çörek üretiliyor

Ramazan ayı nedeniyle kentteki fırınlarda onlarca çeşitlilik çörek üretilirken, en fazla talebi Maraş çöreği görüyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’taki fırınlarda birbirinden ayrı lezzetlerle günde sıradan 10 ton çörek üretiliyor. İftar ve sahur yiyeceklerinin başında gelen çörek Ramazan ayında bol miktarda tüketiliyor.

Birbirinden farklı tat ve şekillerde üretilen çöreklere rağbet artarken, en çok tüketilen çeşit ise yumuşak Maraş çöreği oldu. Taş fırınlarda odun ateşinde pişirilen coğrafi işaret tescilli Maraş çöreğinin en büyük özelliği ise doğal ve doyurucu olması. Çöreğe rağbetin Ramazan ayında arttığını anlatan fırıncı Fehmi Büyükdereli, “26 çeşitlilik çörek üretiyoruz. Önceleri yumuşak çörek ağırlıklı satılıyordu ve şuanda çıtır, cips, kıtır derken kendi içinde çeşitlendirerek fındıklı, fıstıklı, cevizli, acılı, kepekli gibi dağıtılmış çörekler üretiyoruz. En büyük alaka daima olduğu gibi yumuşak taş fırın çöreğine. Kahramanmaraş’ta Ramazan ayında hoşafla tüketilen çörek. Özellikle iftara saatler kala aşırılık oluşuyor. Sahura bilhassa yumuşak çörek tercih ediyor ırk” dedi.

Kahramanmaraş’ta çörek üretiminin artı olduğunu da açıklayan Büyükdereli, “Şehrimizde az kalsın tüm fırınlarımızda çörek üretilmektedir. Takriben jurnal 10 ton kadar çörek üretimi var. Bizde jurnal takriben 600 kilogram çörek üretimi yapıyoruz. Pandemi dolaysıyla hijyen koşullarını artırdık ve insanların çörekleri seçim etmelerini öneririm” dedi.

12 yıldır Kahramanmaraş’ta olduğunu ve çöreğini fazla sevdiğini ifade eden Yasemin Ataş ise, “Gaziantepliyim, çörekle 12 yıl önce tanıştım ve fazla güzel. Ramazan ayı nedeniyle yoğun şekilde tüketiyoruz” diye konuştu.

Kahramanmaraş'ta günde 10 ton çörek üretiliyor
Kahramanmaraş'ta günde 10 ton çörek üretiliyor
Kahramanmaraş'ta günde 10 ton çörek üretiliyor
Kahramanmaraş'ta günde 10 ton çörek üretiliyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir