Kadir Şeker davasında yeni gelişme! Avukatları tahliyesi için Yargıtay’a başvurdu

Geçtiğimiz sene 5 Şubat’ta Piri Reis parkında sevgilisi Ayşe Dırla’ya bağırarak küfürler eden ve kamelyayı yumruklayan Özgürlük Duran’a müdahale etmek isterken yaşanan boğuşma sırasında Duran’ı bıçaklayarak ölümüne sebep olan Kadir Şeker (21) Konya 3. Ağır Cinayet Mahkemesince ‘mahsus adam öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

12.5 YIL CINAYET ALDI

Şeker’in cezası olayın hileli tahrik aşağıda gerçekleşmesi nedeniyle 15 yıla, iyi hal hükümleri de uygulanarak 12,5 yıla düşürüldü. Her iki tarafın itirazı üzerine dosya İstinaf Mahkemesine gönderildi. İstinaf mahkemesi her iki tarafın istinaf gerekçelerini esastan reddederek yerel mahkemenin verdiği cezayı onayladı.

“KADİR, BİR KADIN DAHA ÖLMESİN DİYE YARDIMA GİTTİ”

Sabah’ın haberine tarafından Kadir Şeker’in avukatları Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Suç Oluşturan Dairesi’nin bütün itirazları reddederek yerel mahkemenin verdiği kararı onaylaması üzerine dosyayı Yargıtay’a taşıdı. Avukatlar Mustafa Aladağ, Hasan Hüseyin Uyar ve Seyhan Içtenlikle tarafından yazılan dilekçede, Kadir Şeker’in yurttaşlık bilinci ile bir bayan daha ölmesin diye yardıma gittiği vurgulandı.

Olayın kasıtlı olarak öldürme olmadığı açıklanmış dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Ağıt sesini duyduğu bir kadına vatandaşlık bilinci içinde insani ve vicdani değerlerle yardıma gittiği, Kadir’in muhakkak öldürme kastı ile hareket etmediği, olayın tarafların yere düşmesi sonucu meydan geldiği, Kadir’in bir kadın daha ölmesin veya yaralanmasın diye üstün bir bilinç ile yardım etmek niyetiyle olayın olduğu bölgeye gitti. Oysa gittiği yerde önce tehdit ve hakaret daha sonrada maddesel saldırıya maruz kaldığı, Kadir Şeker hakkında TCK 81 maddesinin uygulanması yasaya ve usule tutarsız olduğu, yerel duruşma ve İstinaf Mahkemesi kararının bozulmasına karar verilmesini talep ederiz” denildi.

“MATEM SESLERİNE DAYANAMADIM”

Şeker, durum esnasında Dırla’ya zorlama uygulayan Özgürlük Duran’a müdahale etmiş, Duran meydana çıkan arbedede kalbinden bıçaklanarak hayatını kaybetmişti. Kadir Şeker ‘bile bile adam öldürme’ suçundan 15 sene hapse çarptırılmış, mahkeme, cezayı 12,5 yıla indirmişti. Kadir Şeker ifadesinde “Kadının ağit seslerine dayanamadım” diyerek müdahale etmek zorunda kaldığını anlatırken, Ayşe Dırla olaya müdahale etmeye çalışan Kadir Şeker’e “Ablacım o benim eşim, sen git” diyerek uyardığını iddia etmişti.

Kadir Şeker davasında yeni gelişme! Avukatları tahliyesi için Yargıtay'a başvurduBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir