Jandarmadan motokuryelere tehlikesiz sürüş eğitimi

ANTALYA’nın Alanya ilçesinde ilk önce motokuryeler elde etmek üzere motosiklet sürücülerine jandarma göre güvenli sürüş eğitimi verilmeye başlandı.

Antalya İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ve Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Kısım Komutanlığı tarafından, ilk olarak motokuryeler edinmek üzere motosiklet sürücülerine yönelik Türkiye’de birincil defa Motosiklet Güvenli Sürüş Eğitimi Projesi başlatıldı. Alanya merkez ve mahallelerinde proje dahilinde öncelikle pandemi sürecinde ön plaka meydana çıkan ve paket servislere talebin artmasıyla yoğunlaşan motorkuryelere, esas trafik kuralları, motosiklet hakimiyeti, çevre kontrolü, durma, duraklama, frenleme yöntemleri uygulamalı olarak uzman eğitici jandarma personelince anlatıldı.

Proje kapsamında Mahmutlar Mahallesi’nde Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Engin Burak Mindivanlı’nın da katıldığı eğitim alanında, motokuryelere keza eğitim ayrıca de projeyle ilgili data verildi.HERKES KATILABİLECEKEğitimde, Türkiye’de azami tescilli motosikletin bulunduğu illerin başında gelen Antalya’da motosiklet kazalarının da pozitif olduğu, bu kazalarda asıl etkenin şoför kusurları olduğu kaydedildi. İl genelinde tüm motosiklet kullanıcılarına ulaşmayı hedefleyen İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, eğitimler sonunda şoför kursu kaynaklı kazaları en üye indirmeyi hedefliyor. Antalya ve ilçelerindeki motosiklet kulüplerinin de yardım verdiği proje kapsamında eğitimlerin devam edeceği, mülki makamlarca planlanan gün ve saatte yapılacak eğitimlerden yeralma isteyen herkesin faydalanabileceği belirtildi. Ilk Kez kuryelere eğitim verileceği, randevu sistemiyle devam edileceği ifade edildi.’AMACIMIZ MOTOSİKLET KULLANICILARININ EĞİTİM ALMASI’Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, “Amacımız, Cumhurbaşkanlığımızın 2021-2023 eylem planı çerçevesinde ölümlü motor kazalarında azalma ve eğitim, trafikte eğitime fazla yük veriyoruz. 2020 yılı içerisinde jandarma bölgesinde 377 trafik kazasının 7’si ölümlü. Bunlardan 250 üzeri, motosikletlerin karıştığı trafik kazası. Bizim isteğimiz, bütün motosiklet kullanıcılarının eğitim almış bir şekilde trafiğe çıkmalarını karşılamak” dedi.

Bir lokanta zincirinde motokuryelik yapan üniversite öğrencisi Mustafa Koca (24), “Aldığımız eğitim trafikte daha tehlikesiz, pandemi döneminde 24 saat çalışan arkadaşlarımızın daha iyi yol almasını sağlayacaktır. Pandemi döneminde hizmet alan vatandaşlarımızdan isteğimiz, bizden bir teşekkürü çok görmesinler. Biz onlar için çalışıyoruz. Bu eğitim için jandarmaya ve kaymakamlığımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Jandarmadan motokuryelere güvenli sürüş eğitimi
Jandarmadan motokuryelere güvenli sürüş eğitimi
Jandarmadan motokuryelere güvenli sürüş eğitimi
Jandarmadan motokuryelere güvenli sürüş eğitimiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir