İzmir’de çiçekçiler Anneler Günü’nde açık olacak

İzmir’de, Anneler Günü’nde çiçek satışı yapan iş yerlerinin belirli saatlerde çalışmasına izin verildi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplanan İl Hıfzısıhha Kurulu, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dahilinde 17 Mayıs’a değin uygulanacak tam kapanma sürecine ilişkin bir takım kararlar aldı.

Valiliğin internet sitesinde duyurulan kararda, İzmir’de ikamet eden fakat komşu illerde çalışanlar seyahat iznine tabi olmaksızın emekçi servisleri ile meslek yerine gidebilecek.

Ramazan ayı boyunca gıda kolisi ve yemek dağıtımı gibi yardım faaliyeti yürüten vakıf ve dernekler ile Vefa Sosyal Yardım Grupları koordinasyonundaki görevliler ve gönüllüler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Anneler Günü dolayısıyla çiçek satışı yapan meslek yerleri 8-9 Mayıs günleri 10.00-17.00 saatleri aralarında açık olacak. Vatandaşlar evlerine en yakın çiçekçiye gitgide artarak alışveriş yapabilecek. Keza, söz konusu iş yerleri 10.00-24.00 saatleri aralarında evlere servis hizmeti sunabilecek.

Tam kapanmanın ilk günü olan 30 Nisan 2021 Cuma günü prim borcunu ödemek isteyen işveren, esnaf ve öteki sigortalılar, durumlarını belgelemek ve SGK Müdürlüğü güzergahında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Beslenme veya temizleme ihtiyaçlarını yerine getiremeyen ileri yaş grubundaki kişiler ile ağır hastalara tezgâhtar olan bakıcı ve refakatçiler, ilgili sağlık durumu raporunu takdim etmek şartıyla sokağa çıkabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir