İzmir depreminde yıkılan yapılarla ilgili 6 kararsız daha adliyede

İZMİR’de, geçen sene 30 Ekim’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremle ilgili hazırlanan araştırmacı raporu doğrultusunda gözaltına alınan 20 şüpheliden, dün 12’si adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken 11’i adli denetleme şartıyla özgürlük bırakıldı. Bugün 6 kararsız daha adliyeye sevk edilirken, diğer 2 kişiden birinin sıhhat kontrolünde koronavirüse rastlanması, birinin de yatalak olduğu gerekçesiyle haklarındaki nezaret kararı iptal edildi. Nezaret kararı bulunan 2 şüphelinin ise yakalanması için çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen ve 8 binada toplam 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremin peşinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca resen soruşturma başlatılıp, deliller toplandı. İlgili belediyelerden yıkılan binalara ait projeler, data ve belgeler tedarik edilerek muhafaza altına alındı. Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden araştırmacı olarak görevlendirilen 7 akademisyenden yıkılan her yapıya ilişkin ayrı ayrı elde etmek üzere karşılıklı nihai raporlar hazırlanması istendi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görevli 3 akademisyen kadar enkazlardan numune alınarak tahlil edilmiş ve binaların yıkılma nedeninin standartlara uygun olmayan araç gereç (bilhassa kalitesiz beton) kullanımı ve projelendirme hatalarından kaynaklandığı kanaatine varıldı. Benzer bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ön raporda sorumluluğu yer alan şüphelilere ilişkin somut tespitler de yapıldı. Gelinen safha itibariyle nihai raporların yapılmak üzere olduğu bildirildi. Soruşturma kapsamında bugüne değin 7 şüpheli tutuklandı, 3 belirsiz hakkında da adli teftiş tedbiri uygulandı.

2 ŞÜPHELİNİN GÖZALTI KARARI İPTAL EDİLDİ

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görevli bilirkişi heyeti tarafından hazırlanarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilen ön raporlarda tespiti yapılan ve daha önce haklarında operasyon yapılmayan toplam 22 belirsiz hakkında gözaltı kararı verildi. Polis, arasında bina gözetmeni, inşa teftiş firması gözetmeni, apartman fenni mesulü, izinsiz tadilat yapan kişiler, yapının şehirsel dönüşüme girmesine izin vermeyen ve kooperatif yöneticilerinin aralarında bulunduğu 20 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden polisteki işlemleri tamamalanan 12’si dün ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 1’i tutuklandı, 11’i adli teftiş şartıyla özgür bırakıldı. Şüphelilerden 6’sı ise bugün adliyeye sevk edildi. Öteki iki şüpheliden biri kontrolünde koronavirüse rastlanması, diğerinin ise yatalak olduğu gerekçesiyle haklarındaki nezaret kararı iptal edildi. Haklarında gözaltı kararı yer alan 2 şüphelinin ise yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

İzmir depreminde yıkılan yapılarla ilgili 6 şüpheli daha adliyede
İzmir depreminde yıkılan yapılarla ilgili 6 şüpheli daha adliyede
İzmir depreminde yıkılan yapılarla ilgili 6 şüpheli daha adliyede
İzmir depreminde yıkılan yapılarla ilgili 6 şüpheli daha adliyede
İzmir depreminde yıkılan yapılarla ilgili 6 şüpheli daha adliyede
İzmir depreminde yıkılan yapılarla ilgili 6 şüpheli daha adliyede
İzmir depreminde yıkılan yapılarla ilgili 6 şüpheli daha adliyedeBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir