İsrailli Dış politika Uzmanı Nakht: Biden’ın mesajının yıkıcı etkileri olacak

ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesajındaki “güya soykırım” ifadesine yönelik değerlendirmelerde bulunan İsrailli dış politika uzmanı avukat Eli Nakht “Biden’ın bu açıklamasının Türkiye ilişkilerde yıkıcı etkiye niçin olacak. Başkan Biden karar verirken, duygularına yok, ülkesinin jeopolitik çıkarlarına tarafından yönlendirilmelidir.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına yönelik yayımladığı mesajındaki “sözde soykırım” ifadesine ilişkin tepkiler sürüyor. Azerbaycan merkezli Trend Haber Ajansı’na konuşan İsrailli Dış Politika Uzmanı Avukat Eli Nakht, Biden’ın kullandığı ‘soykırım’ ifadesini değerlendirdi. Nakht, yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Biden’ın sözde “Ermeni soykırımı” nın tanınmasının Washington için yok edici sonuçları olacağını ifade etti.  “Başkan Biden’a kadar sözde “Ermeni soykırımı” nın tanınması hak arayışı anlamına gelmiyor” diyen Dış Politika uzmanı Eli Nakht, “Biden yönetimi Türkiye’den, Suriye konusundaki bakış ayrılıkları, Güney Akımı doğalgaz boru hattı projesi ve S-400 uçaksavar füze sistemlerinin satın alınması gibi konularda intikam alma gerisinde” ifadelerini kullandı. Nakht, Washington’un ‘soykırım” olarak tanımasına karşın tutumun sembolik bir adım olacağını fakat, her şeyden önce ABD için fazla atıl bir hal alacağını dile getirdi.

UĞRAYACAKLARI KAYIPLARI HESAPLAMALARI GEREKİR

Başkan Biden ve ülkesinin şimdiden uğrayacakları kayıpları tek tek hesaplamaları gerektiğini ifade eden Nakht “Tekrarlıyorum. Bu adım yıkıcı sonuçlara yol açacak. ABD-Türkiye ilişkilerini istikrarsızlaştıracak. Keza Azerbaycan ile ABD arasındaki ilişkilerde zorluklara yol açacak. bununla birlikte Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin gelişmesine de muavin olmayacak. Bir karar verirken, Başkan Biden duygularına yok, ülkesinin jeopolitik çıkarlarına göre yönlendirilmelidir.”ifadelerini kullandı. öte taraftan Joe Biden dün Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915 yılındaki Ermeni tehcirini güya “soykırım” olarak niteleyen birincil ABD başkanı oldu.

İsrailli Dış politika Uzmanı Nakht: Biden'ın mesajının yıkıcı etkileri olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir