Inşa Kredi’den birincil çeyrekte 1,5 milyar lira net kar

Inşa Kredi, yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 453 milyon lira net kar elde etti.

Inşa Kredi’den yapılan açıklamaya kadar, banka, ilk çeyrekte ülke ekonomisine 421,5 milyar lira katkı maddesi sağladı.

Aktif büyüklüğü yıllık yüzde 23’lük artışla 534,7 milyar liraya ulaşan bankanın net karı 1 milyar 453 milyon lira olarak gerçekleşirken, öz kaynak karlılığı yüzde 12,3, sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 16,3 oldu.

Açıklamada birincil çeyrek verilerine ilişkin değerlendirmeleri bulunan Inşa Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, “hizmette hudut yoktur” anlayışıyla ülke ekonomisine destek için çalışmaya devam ettiklerini bildirdi.

Salgının etkisinin sürdüğü birincil çeyrekte sağladıkları 421,5 milyar liralık kaynakla ülke ekonomisine ve insanına parasal anlamda verdikleri desteği artırdıklarını kaydeden Erün, şu bilgileri verdi:

“Salgının neden olduğu tüm belirsizliklere rağmen, faal büyüklüğümüzü yüzde 23 büyüterek 534,7 milyar liraya yükseltmeyi başardık. öte taraftan, nakdi kredilerde pazar payımız özel bankalar arasında yüzde 16,6 olurken, tip mevduatında yüzde 15,2 olarak gerçekleşti. Yeniden bu dönemde, nakdi kredi hacmimiz yüzde 26’lık artışla 305,4 milyar lira oldu. Bugüne değin olduğu gibi, bundan sonradan da herif odaklı hizmet ve toplumsal yükümlülük anlayışımızla ülkemize ve toplumumuza katkı maddesi sağlamayı sürdüreceğiz.”

“Bağ ihracımıza milletlerarası piyasalardan 6 kattan pozitif istek”

Gökhan Erün, ilk çeyrekte uluslararası piyasalardan gerçekleştirdikleri 500 milyon dolar tutarında anapara sanki tahvil ihracına, ihraç tutarının 6 katından artı istek geldiğini anımsatarak, farklı parasal araçları da kullanarak ülke ekonomisine destek olduklarını bildirdi.

Dünyanın dört bir yanından 230’dan artı yatırımcının katıldığı anapara sanki bağ ihracı işlemiyle, Türkiye ekonomisine ve Inşa Kredi’ye duyulan güveni bir kez daha tescillediklerini aktaran Erün, şu açıklamalarda bulundu:

“Yapı Kredi için tekrar tekrar stratejik bir öneme sahip KOBİ’lerimizin ekonomimizdeki son derece kayda değer olan konumunun farkındayız. KOBİ’lerimiz için değerinde yaratmak, sürdürülebilir gelişmelerini desteklemek ve işlerini büyütmek için çalışmalarımızı sürat kesmeden sürdürüyoruz. Dijitalleşmenin öneminin daha da arttığı pandemi döneminde sağladığımız finansal hizmetlerin yanı sıra, müşterilerimizin işlerini dijital platformlara taşımalarını sağlayacak çözümlere de odaklanıyoruz.”

Erün, KOBİ’lere sağladıkları ayrı ürün ve hizmetlerden bahsederek, gelecek dönemde de hem KOBİ’lere keza de etkinlik gösterdikleri sektörlere en iyi şekilde katkı sağlayacaklarını, onlar için e-ticaret ve dijitalleşme alanındaki çalışmaları sürdüreceklerini anlattı.

“Geleceğin bankacılığını inşa etmeye devam ediyoruz”

Yapı Kredi CEO’su Erün, dijital alandaki yatırımlarını, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda son teknoloji ve trendlere göre şekillendirdiklerini belirterek, bugüne dek sayısız inovatif özelliği sektörle tanıştırdıklarını ve standartları değiştiren çalışmalara imza attıklarını bildirdi.

Mobil etkin müşteri sayısının ilk çeyrekte takvim bazda yüzde 20 yükseldiğini kaydeden Erün, dijital bankacılık alanında sektöre misal olan çalışmalarıyla müşterilerin önündeki sınırları kaldırmaya devam ettiklerini aktardı.

Erün, FAST sistemine büyük bir hızla entegre olduklarını, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek “dijital üzerinden yeni müşteri edinimi” uygulamasında öncü rol oynayacaklarını belirterek, “Yapı Kredi olarak dijital bankacılık alanında öncü konumumuzu sürdürerek, yeni teknolojileri en kullanışlı ve en aktüel halleriyle müşterilerimizin hizmetine sunmaya ve sektöre misal olmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

“Sürdürülebilir bir dünya için yükümlülük alıyor, sınırları kaldırıyoruz”

Gökhan Erün, salgınla birlikte daha pozitif ön plana çıkan sürdürülebilirlik konusunda da Yapı Kredi’nin uzun yıllara dayanan gelişmiş bir yönetişim modeli ve stratejisi olduğunu kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Idareli sürdürülebilirliği, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlikle bir tamamiyle ele alıyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda, ekonomik gelişim ve büyümeyi sağlarken toplumsal ve çevresel konulara da hassasiyet gösterip, her bölge ve paydaş için uzun dönemli layık yaratmak üzerine bir asıl yaklaşımımız bulunuyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda tarihsel olarak uzun yıllardır önemli çalışmalara imza atıyor ve bayan çalışan oranında sektöre öncülük ediyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarımızın bir meyvesi olarak yılın birincil çeyreğinde 2021 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne (GEI) girmeyi başardık. Yine bu dönemde 77 ülkeden destekçisi bulunan İklimle Bağlantılı Parasal Beyanlar Görev Gücü’ne (TCFD) yardım veren şirketler aralarında yerimizi aldık ve küresel iklim krizi ile mücadele için attığımız adımları sürdürdük.”

Erün, Karbon Saydamlık Projesi (CDP) Su Programı’nda bu sene da A- (Liderlik) bandında yer alarak Türkiye finans sektöründeki en yüksek notu aldıklarını anımsatarak, “İnsanı odağımıza bölge felsefemizin izinden sürdürülebilirlik alanındaki sınırları kaldırmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir