İngiltere’de tarihin en büyük hak skandalında 39 birey aklandı

İngiltere’de geniş yankı bulan ve yüzlerce posta çalışanının hüküm giymesine neden olan postane yazılımı skandalında, 39 birey daha aklandı. Duruşma, dün 39 kişinin mahkümiyet kararını bozdu.

İngiltere’de hırsızlık ve zimmetine para aşmak suçlarından hükümlü olan 39 eski posta çalışanı dün mahkeme kadar aklandı ve haklarındaki mahkumiyet kararı bozuldu. 1999 yılında postane hizmeti veren Post Office kuruluşunun Horizon adlı bilgisayar sistemindeki kusur, yıllar içinde yüzlerce çalışanın suçlanmasına, bazılarının da hapis cezası almasına yol açarak ülke çapında skandala dönüşmüştü. Durum, önce en büyük hırsızlık skandalı ve sonra sistemdeki hatanın yıllar sonra ortaya çıkmasıyla yargı skandalı olarak İngiltere tarihine geçti.

700’DEN ARTI KİŞİNİN HAKSIZ YERE SUÇLANMASINA YOL AÇTI

Suç Oluşturan Davaları İnceleme Komisyonu, 22 davayı daha incelediklerini açıkladı. Öteki yandan Horizon sisteminden elde edilen kanıtlara kadar yıllar içinde 700’den pozitif kişi hakkında soruşturma yapıldığı belirtilerek, haksız mahkumiyet aldığına inan kişilerin komisyona başvurması istendi.

SİSTEMİ SORGULAYANLAR SUSTURULDU

Londra’daki Kraliyet Mahkemesi’nde tayin yapan başat Lord Justice Holroyde, postane yöneticilerinin Horizon’un güvenilirliği konusunda önemli sorunları olduğunu bildiklerini ve sistemin kusurlarını araştırmanın onların görevi olduğunu söyledi. Holsoyde hem postane yöneticilerinin bu süreçte sistemi savunarak güvenli olduğunu savunduklarını ve sistemi sorgulayan çalışanların açık bir şekilde susturduklarını belirtti. Yerel medya, skandalın kurbanlarının yıllar içinde hırsızlık, dolandırıcılık, sahte muhasebe kayıtlarıyla zimmetine para geçirme gibi suçlardan mahkumiyet alarak bazılarının hapis yattığını, toplumdan dışlandığını ve diğer iş bulamadıklarını açıklama etti. Bir Takım mağdurların ise yıllar içinde temize çıkmadan hayatlarını kaybettiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Horizon bilgisayar sistemi başlangıçta 1999 yılında muhasebe ve stok sayımı için bazı postanelerde kullanıma sunuldu. Ancak sistemin yanlış raporlamasına niçin olan ve manâlı miktarda para taşıyan hatalar yaptığı görüldü. Horizon sisteminden elde edilen kanıtlarla postane şirketi, 736 kişinin yargılanmasını sağladı. Kurbanlar, bir bir ya da toplu biçimde yıllar içinde Ceza Davaları İnceleme Komisyonu tarafından peşine düşüp takip edilen uzun ve şiddet bir yargı savaşına girişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir