İngiltere’de Başbakan Johnson’ın tadilat masraflarıyla ilgili ağız dalaşı büyüyor: ‘Parlamento’da bütün soruları yanıtlamalı’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, Başbakanlık Konutu’ndaki dairesinin tadilatıyla ilgili kavga sürüyor. Milletlerarası Ticaret Bakanı Liz Truss, Johnson’ın tadilat masraflarını kendi cebinden ödediğini söyledi.

BBC’ye konuşan Trusss, “Her şey kurallara uygun şekilde, bildirildiği şekilde yapıldı” dedi.

Fakat Truss, Johnson’ın başta tadilat masrafları için iktidardaki Muhafazakar Parti’ye bağış yapan bir kişiden para alıp almadığıyla ilgili soruları yanıtlamadı.

İngiltere’de esas muhalefetteki İşçi Partisi, tadilat masraflarıyla ilgili olarak hala cevaplanması gereken sorular olduğunu vurguluyor.

BBC’ye konuşan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Angela Rayner, Başbakan Johnson’ın Pazartesi günü Parlamento’da konuyla ilgili bütün soruları yanıtlaması ve hükümet üyelerin kimlerin bağış yaptığını gerektiğini açıklaması gerektiğini, halkın bunu görmeyi adalet ettiğini söyledi.

İskoçya Ulusal Partisi de Başbakan Johnson’a aynı çağrıyı yaptı.

‘200 bin sterline mal oldu’

İngiltere’de, Johnson’ın, nişanlısı Carrie Symonds ve oğlu Wilfred’le birlikte yaşadığı dairenin tadilatının 200 bin sterline (takriben 2 milyon 325 bin Türk Lirası) mal olduğu yolunda haberler yayımlandı.

İngiltere’de kabine üyelerinin yılda iki kez kendilerine bağışta bulunanları bildirmesi gerekiyor.

Ama bu konuda son tanımlama Temmuz 2020’de yapılmıştı.

İngiltere Tercih Komisyonu, Muhafazakar Parti’yle bu konuda görüşmeleri sürdürdüğünü açıkladı ama henüz herhangi bir soruşturma açmadı.

Başbakan Boris Johnson’ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson’ın Muhafazakar Parti’ye bağışta bulunanlarla Başbakanlık Konutu’ndaki dairesinin yenilenmesi için “muhtemelen yasa daşı” sıcacık bir planı olduğunu bahis etmişti.

Dominic Cummings, Johnson ile iş insanı Sir James Dyson arasındaki mesajlaşmaları basına sızdırdığına ilişkin iddiaları ise yalanlamıştı.

Cummings Cuma günkü blog yazısında, söz konusu planın “etik dışı, aptalca ve yasa dışı” olacağını söylediği için Başbakan Johnson’ın kendisiyle bu konuyla ilgili konuşmama kararı aldığını öne sürmüştü.

Brexit kampanyasının stratejisini belirleyen Cummings, Kasım 2020’de koronavirüs kısıtlamalarının sürdüğü dönemde Londra’daki evinden 424 kilometre mesafedeki Durham’daki ailesini ziyaret ettiği gerekçesiyle eleştirilmiş ve istifa etmişti.

İngiltere'de Başbakan Johnson'ın tadilat masraflarıyla ilgili tartışma büyüyor: 'Parlamento'da tüm soruları yanıtlamalı'
İngiltere'de Başbakan Johnson'ın tadilat masraflarıyla ilgili tartışma büyüyor: 'Parlamento'da tüm soruları yanıtlamalı'
İngiltere'de Başbakan Johnson'ın tadilat masraflarıyla ilgili tartışma büyüyor: 'Parlamento'da tüm soruları yanıtlamalı'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir