İman tahtasından burun

İzmir’de yaşamış emekli hoca Nesrin Oğlak’ın 20 yılda iki defa yapılan burun ameliyatı sonrası burnu çöktü. Burun delikleri kapandığı için burnundan nefes alamayan emekli öğretmene iman tahtası kemiğinden (sternum) alınan kıkırdakla yeni bir burun yapıldı. Nesrin Oğlak, Göğüs Cerrahisi Uzm. Doç. Dr. Özgürlük Samancılar ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Songu’nun birlikte gerçekleştirdiği operasyon sonrası nefesinin hayatında başta burnundan geçtiğini hissettiğini söyledi.

Çocukluğundan bu yanlamasına sağ burun deliği kapalı olduğu için nefes alamama problemi yaşayan 58 yaşındaki emekli hoca Nesrin Oğlak, 20 sene önce öncelikle sağlığına kavuşmak için burnundan ameliyat oldu. Ama olduğu ameliyat sıcacık bir nefes almasına muavin olmadı. Tersine burun deliği bir vakit sonradan daha da kapanan Oğlak, bu ameliyattan 10 yıl sonra ikinci defa bıçak altına yattı. Fakat bu ameliyat da başarılı geçmedi ve emekli öğretmenin burnu çöktü. Kapalı burun delikleriyle bir 10 yıl daha geçiren Nesrin Oğlak, bitmiş burnundan ameliyat olmaya yeniden yiğitlik edemese de kaburgadan kıkırdak alma yöntemiyle çöken burnun yerine yeni bir burun yapısı oluşturabildiğini öğrendiğinde araştırmaya koyuldu. Medicana International İzmir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Songu ile görüşen emekli öğretmenin yapılan incelemesinde kaburgasında bu işlem için kullanılacak yeteri değin kıkırdak olmadığı anlaşıldı. böylece iman tahtası denilen sternum kemiğinden kıkırdak alınmasına karar verildi. Göğüs Cerrahisi Uzm. Doç. Dr. Hür Samancılar ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Songu’nun Medicana International İzmir Hastanesinde birlikte gerçekleştirdiği ameliyat başarılı geçti. Ameliyattan daha sonra hayatında ilk defa burnundan havanın geçtiğini hissettiğini anlatan Nesrin Oğlak, “20 sene daha sonra ilk kez nefes aldım. Şu an hiç sızı yaşamıyorum. Burnumun görüntüsü de nefes almam da düzeldi” sözlerine yer verdi.

Kaburga kıkırdağı kemikleştiği için kullanılamadı

Operasyonu gerçekleştiren hekimlerden Prof. Dr. Murat Songu, “Hastamızın çocukluğunda da burnu tıkalıymış fakat sıradan bir görüntüsü varmış. Nefes alabilmek için iki kez ameliyat olmuş oysa ameliyattan sonradan burnunun kıkırdak ve kemik çatısı çökerek burnu basık duruma gelmiş. Tekrar ameliyat olmaya cesaret ettiğinde kendisini derhal operasyona aldık. Kaburgasındaki kıkırdakların kemikleşmesi nedeniyle hastanın iman tahtası kemiğinin daha aşağı kısmından alınan kıkırdakla yeni bir burun yapısı oluşturuldu. İleri yaştaki hastalarda kaburgadan kıkırdak almak kıkırdakların kemikleşmesi nedeniyle yerinde bir seçenek olmayabiliyor. bu nedenle bu alıcı hastalar ömür boyu burun tıkanıklığı ve tatsız bir manzara ile yaşamak zorunda kalıyordu. Bu alternatif ameliyat tekniği ile bundan böyle bu hastalarda da başarılı sonuçlar elde etmek mümkün” dedi.

“Burnunda büyük bir biçimsizleşme vardı”

Burnunda bu herif sorunlar yaşayan kişilerde, vücuttan alınabilecek kıkırdak dokuların sınırlı olduğunu gösteren Doç. Dr. Samancılar, “Hastamızın burnunda büyük bir bozulma vardı. Burun orta hatta değildi, yanlamasına yatmıştı. Burnun görüntüsünü düzeltmek de çok kayda değer oysa önceliğimiz nefes alabilecek işlevsel bir ışık halkası getirmekti. Yaşı ilerlemiş kişilerde kıkırdak doku bulmak birazcık daha güç olabiliyor. Nesrin Hanım’ın da böyleydi. böylece yapılan ultrasonda hastamızın iman tahtasındaki kıkırdak dokunun uygun olduğunu gördük. Alınan kıkırdaklar burnuna yerleştirilen hastamız şimdi dar bir nefes alabiliyor” diye konuştu.

(İHA)

İman tahtasından burun
İman tahtasından burun
İman tahtasından burun
İman tahtasından burun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir