Hukukçudan ‘soğuk cüzdan’ tavsiyesi

Kripto para borsası Thodex’in işleme kapanmasının arkasında değerlendirmelerde bulunan avukat Buket Nurşah Tekışık, kripto parayı gizlemek için soğuk cüzdanın kullanılması gerektiğini ifade ederek, “Tavsiye edilen soğuk cüzdandır, arabulucu şirket kaçıp gitse zeka başınıza hiçbir şey gelmez” dedi.

Kripto para borsası Thodex’in işleme kapanmasının gerisinde, dijital platformlar üzerinden yapılan dolandırıcılıklar yatırımcıların korkulu rüyası haline geldi. Avukat Buket Nurşah Tekışık ise kripto para borsası ile ilgili merak edilen konular hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) göre çıkarılan yönetmelikte de kripto paraların ödemelerde aracısız ve dolambaçlı olarak kullanılamayacağı ve kullanılmasına karşın hizmet sunulamayacağının belirtildiğini söyleyen Tekışık, “Kripto varlıkların herhangi bir düzenleme ve denetleme mekanizmasına yan olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin fazla oynaklık göstermesi, anonim yapıları dolayısıyla illegal faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi ya da sahiplerinin bilgileri haricen yasadışı kullanılabilmesi, işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi sebeplerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırıyor” dedi.

“Soğuk cüzdan uyarısı”

Hukukun, büyüyen ve değişen dünyanın ihtiyaçlarına karşılık atamak durumunda olduğunu dile getiren Avukat Tekışık, sözlerine şöyle devam etti:

“Kripto para saklamada sıcak ve soğuk cüzdan olarak iki seçenek var. Öğüt edilen soğuk cüzdandır ve bu cüzdanda tüm yönetim ve şifreler kullanıcıda olur. Eğer bu yapılırsa yatırımcılar kripto varlıklarla ilgili herhangi bir sorun yaşamaz. Kripto para borsalarında kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sıcak cüzdan kullanıyor ve kripto para borsaları yatırımcı adına alım satım gerçekleştiriyor, şifreleri elinde bulunduruyor. Soğuk cüzdanda ise sizin adınıza alırlar, ilgili şifreyi de size verirler. Bu Vesile Ile aracı kuruma hiçbir şekilde tabiiyetiniz olmadan, arabulucu şirket kaçıp gitse zeka başınıza hiçbir şey gelmez”

Buket Nurşah Tekışık, kripto para borsalarının mağdur ettiği yatırımcıların, ilgili kurum ve bu eylemi yapmaya destek edenler hakkında kabahat duyurusunda bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi. – KOCAELİ

Hukukçudan 'soğuk cüzdan' tavsiyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir