HSK’nin FETÖ ile iltisaklı savcıyı meslekten ihraç kararı Resmi Gazete’de yayımlandı

Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK), Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisak ve irtibatı olduğu gerekçesiyle bir savcıyı meslekten ihraç etmesine ilişkin kararı, Devlete Ait Gazete’de yayımlandı.

HSK Genel Kurulu kararında ilk önce FETÖ/PDY elde etmek üzere terör örgütleriyle veya milli güvenliğe aleyhinde faaliyette bulunan inşa, yaradılış veya gruplara üyeliği, mensubiyeti ya da iltisakı yahut bunlarla irtibatı bulunduğu değerlendirilen yargı mensuplarının meslekten çıkarılmasının, demokratik toplumun esas değerlerinden biri olan yargının güvenilirliği ve saygınlığının sağlanması bakımından bambaşka bir yük taşıdığı belirtildi.

Bu kapsamda 7145 sayılı Bir Takım Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uyarınca, FETÖ/PDY ile iltisak ve irtibatının olduğu sabit görülen, Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcısı iken tedbiren görevden uzaklaştırılan Murat Şimşek’in meslekten çıkarılmasına hükmedildi.

Oy birliğiyle alınan karar için 6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu’nun 33’üncü maddesi gereğince 10 gün içinde HSK Genel Kurulu nezdinde yeniden çözümleme başvurusunda bulunulabileceği bildirildi.

Yeniden analiz talepleri reddedildi

Resmi Gazete’deki bir öteki HSK Genel Kurulu kararında da FETÖ/PDY ile iltisak ve irtibatı olduğu gerekçesiyle 21 Ocak’ta meslekten ihraç edilen 9 dominant ve savcının bitmiş tahlil talepleri reddedildi.

HSK Genel Kurulu kararında 21 Ocak’ta meslekten ihraç edilen ve kararın bitmiş incelenmesini isteyen 9 etken ve savcıdan 8’inin talebinin esastan, birinin de zaman yönünden reddine hükmedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir