Hindistan’da oksijen krizi: Oksijen tankları trenlerle taşınıyor

Bütün dünyada yaşamı olumsuz etkilen koronavirüs salgını, Hindistan’ın sıhhat sisteminin depresyon aşamasına gelmesine niçin oldu. Ülkede günlük tespit edilen vaka sayıları 350 binlere yaklaştı ve milyonlarca ağır hasta, hastaneleri doldurdu. Ülkenin batısındaki Gucarat, Maharaştra eyaletleri, kuzeyindeki Haryana eyaleti ve merkezindeki Madya Pradeş eyaletindeki hastaneler, oksijen tanklarının tamamen tükenmek üzere olduğunu duyurdu.

YETERLİ OKSİJEN SAĞLANAMIYOR

Başkent Delhi’deki Sir Ganga Ram Hastanesi’nde ise cuma günü 25 hastanın tatmin edici oksijen sağlanamadığı için hayatını kaybettiği açıklandı. Hastane yetkilileri ivedi yardım çağrısında bulunarak 60 hastanın daha vefat etmek üzere olduğunu duyurdu. Oksijen tankı, gece saatlerinde hastaneye ulaştırıldı.

Hindistan'da oksijen krizi: Oksijen tankları trenlerle taşınıyor

TRENLERLE OKSİJEN TAŞINIYOR

Hastanelerde oksijen tanklarındaki azalma, ülkenin Demiryolu Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Ülke çapında başlatılan başvuru dahilinde, trenlerle çoğu eyalete oksijen tankları taşınıyor. Sağlık yetkilileri, bu uygulamanın, vaka artışları sebebiyle bir zaman daha devam edeceği görüşünde.

Hindistan'da oksijen krizi: Oksijen tankları trenlerle taşınıyor

HASTALAR BEKLERKEN ÖLÜYOR

Ülkedeki birçok hastanede, hastaların herhangi bir yatağa nakledilemeden yaşamını yitirdiği açıklama edildi. Ülkede 7 ay önce salgına tabi olarak aynı bir oksijen sorunu yaşandığı, ama şu anda yeni dalga ile yaşanan oksijen sorununun fazla daha fena olduğu bildirildi. Hindistan’daki hastanelerin genellikle oksijen stokunun yüzde 15’ini kullandığı, ancak yeni dalgayla bu oranın yüzde 90’a dek çıktığı açıklandı. öte taraftan, can kayıplarındaki büyüme nedeniyle ölen hastaların dışarıda yakıldığı bildirildi.

Hindistan'da oksijen krizi: Oksijen tankları trenlerle taşınıyor

HİNDİSTAN’DA SON DURUM

Hindistan’da son açıklanan verilere tarafından 24 saate 345 bin 147 olgu tespit edildi, 2 bin 621 birey de hayatını kaybetti. Ülkede toplam olgu sayısı 16 milyon 610 bin 481’e, iyileşenlerin sayısı ise 13 milyon 867 bin 997’ye ulaştı. Ülke genelinde 2 milyon 552 bin 935 aktif olgu bulunuyor.

Hindistan'da büyük kriz: Oksijen tankları trenlerle taşınıyor, hastalar beklerken bir bir ölüyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir