Hekimhan Yamadağı’nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Şimşek ve Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Kuddusi Ertuğrul, Prof. Dr. Tuna Uysal ve Doç. Dr. Emrah Sevimli kadar Hekimhan Yamadağı’ndakeşfedilen endemik bitki türü bilim dünyasına tanıtıldı.

Peygamberçiçeğinin yeni bir türünü bambaşka üniversitelerden akademisyenlerin iş birliği ile bilim dünyasına kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, literatüre öyle fazla endemik türü kazandıran Doç. Dr. Hasan Yıldırım ve çalışmada yer alan diğer akademisyenleri tebrik etti.

Keşfedilen yenitür Peygamberçiçeği ismine kavuştu

Yeni türün keşif süreci ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Hasan Yıldırım, ” Doğduğum yer olan Malatya’da, yeni bir Peygamberçiçeği türü keşfettik. Yeni türü, Konya Selçuk Üniversitesinden bilim insanları ile birlikte bilim dünyasına tanıttık. Türkiye’nin Çançiçekleri (Campanula) üzerine gerçekleştirdiğimiz bir TÜBİTAK projesi dahilinde 2015 yılında Malatya, Hekimhan Yamadağı zirvesinde yaptığımızbir saha çalışması sırasında topladığımızenteresan peygamberçiçeği (Centaurea) üstüne araştırmalar yaptık. Ayrı bir tür olabileceği kanısına vardıktan daha sonra durumu netleştirmek üzere Konya Selçuk Üniversitesinde, konunun uzmanı meslektaşlarıma danıştım. Peygamberçiçekleri üzerine uzun yıllar her tarafında çalışmalar gerçekleştiren meslektaşlarım Prof. Dr. Kuddusi Ertuğrul, Prof. Dr. Tuna Sakin ve Doç. Dr. Emrah Sevimli kadar detaylıca incelenen ve değerlendirilen bu bitkinin yeni bir nesil olduğu sonucuna varıldı. Detaylı saha çalışmalarının ve laboratuvar çalışmalarının arkasından yurt dışı Taksonomik Botanik bilimsel dergilerinden ‘Botanica Serbica’da yayınlanarak bilim dünyasına tanıtıldı. Bilimsel ismi Centaurea hekimhanensis Sevimli&Yıldırım olan türün Türkçe ismi ‘Hekimhan gökbaşı’ olarak verildi” diye konuştu.

Yeni keşifle birlikte endemik sayısı 124’e nesil sayısı 207’ye yükseldi

Peygamberçiçeği (Centaure) cinsinin dünya genelinde 736 türü bulunduğunu açıklayan Doç. Dr. Yıldırım, “Ülkemizde, 123’i endemik edinmek üzere toplamda 206 Peygamberçiçeği bulunuyor. Hekimhan gökbaşı’nın keşfedilişi ile beraber endemik sayısı 124’e ve toplam tür sayısı da 207’ye yükseldi. Bu hoş bitki, 1 hafta önce ismine kavuştu ve bilim camiasına merhaba dedi. Memleketim olan Malatya’ya yeni bir türün daha eklenmesi ayrıca büyük sevinç verici benim için. 2 sene önce benzer alanda ‘Hekimhan soğanı’nı (Allium yamadagensis Şimşek & Ekşi) bilim dünyasına tanıtmıştık.Hekimhan’da yer alan Yamadağı biyoloji ile ilgili farklılık açısından fazla kayda değer bir nokta.Bu bölge maalesef fazla hayvan otlatma baskısında kalan bir lokasyon. Bunun için bu tarz lokal endemik türlerin nesilleri tehlike aşağı bulunuyor” dedi.

Hekimhan Yamadağı'nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir