Hazine üç ayda 129.8 milyar liralık iç borçlanma yapacak

Define, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan üç aylık dönemde, toplam 141.2 milyar liralık borç servisine karşılık, toplam 129.8 milyar liralık iç borca girme yapacak.

Define ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakanlığımız, para politikasıyla düzenli bir borçlanma stratejisi yürütmekte olup borç stokunun yapısını iyileştirme nedeniyle, yurt içinde ihraç edilen döviz cinsi senetlerin stok tutarını piyasa şartlarını dikkate alarak azaltacaktır” denildi ve eklendi:

“Mayıs ayında vadesi gelen dolar ve avro cinsi bono ve sukuk karşılığında yalnızca avro cinsi tahvil ve sukuk ihraçları gerçekleştirilecektir. aynı zamanda, Mayıs ayında vadesi gelen altın cinsi bono itfalarına karşı Mayıs ayında yurt içi piyasada altın cinsi bağ ihraçları yapılacaktır.”Açıklamada bulunan takvime kadar Hazine;Mayıs ayında toplam 55.1 milyar liralık iç borç servisine karşılık toplam 44 milyar liralık iç borçlanma,Haziran ayında toplam 31.5 milyar liralık iç borç servisine karşılık toplam 33.8 milyar liralık iç borca girme,Temmuz ayında toplam 54.6 milyar liralık iç borç servisine karşılık toplam 52 milyar liralık iç borca girme yapılmasını programladı. (Tablo)

Hazine üç ayda 129.8 milyar liralık iç borçlanma yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir