Hamas’tan İsrail’in Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki ihlallerine karşı “direniş” çağrısı

Hamas, Filistinli gruplara ve oluşumlara, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki ihlallerine aleyhinde direnişçi bir eylem stratejisi belirleme çağrısında bulundu.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yayımladığı yazılı açıklamada, İsrail’in zorunlu göç tehdidiyle karşısında karşıya olan Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki Filistinlilerin direnişinin güçlendirilmesi ve İsrail’in ihlalleriyle uğraş edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

İsrail’in bölgedeki bir takım evleri yıkma planı ile kenti Yahudileştirme çalışmalarını, “tehlikeli, ırkçı ve düşmanca bir eylem” olarak nitelendiren Berhum, “İsrail, Filistin kimliğini ve varlığını hedef bölge Kudüs’le ilgili işgal kayıtlarına yeni bir kabahat daha ekliyor.” ifadesini kullandı.

Berhum, İsrail’i Kudüs ve Şeyh Cerrah sakinlerine karşı herhangi bir suç işlememesi konusunda uyararak, bu ırkçı siyasetin ve prokovatif eylemlerin sorumluluğunun tekrar İsrail’e ait olduğunu kaydetti.

Batı Şeria ve Kudüs sakinlerine, İsrail’in Şeyh Cerrah’taki bu ırkçı planını alıkoymak için direnmeleri çağrısında bulunan Berhum, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatından (İİT) da Kudüs’teki Filistinlerin korunması ve direnişlerinin güçlendirilmesi için üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.

Şeyh Cerrah’taki Filistinliler İsrail’in gerekli göç tehdidiyle karşı karşıya

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde 1956’dan beri yaşamış Filistinliler, bugün İsrail’in zorunlu göç tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

Şeyh Cerrah Mahallesi’nde, Filistinli Mülteciler Iki Taraflı Komitesi ve UNRWA ile 1948’den daha sonra Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı yöneten Ürdün devleti arasında yapılan anlaşma çerçevesinde 1948’deki Nekbe’de (Büyük Facia) sığınmacı konumuna düşen Filistinliler yaşıyor.

Yahudi yerleşimcilere ait örgütler ise Filistinlilerin bugün yaşadıkları Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki arazileri 1948’den önce satın aldıklarını bahis ediyor.

– Ne olmuştu?

Senelerdir yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin nefret ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazanmış durumda.

Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019’da Şeyh Cerrah Mahallesi’nde oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları kararı vermişti.

Karara göre, bu ailelerden 4’ünün ocakta evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek her yerde mahkeme sürecinin başlaması hemfikir olunmuş fakat İsrail Merkezi Mahkemesi şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.

İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin evlerini Yahudi yerleşimcilere vazgeçmek üzere boşaltması kararı vermişti.

İsrail mahkemesi son olarak 4 Mart’ta Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinli 3 ailenin evlerini boşaltmaları kararına karşın itirazlarını reddetmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te 18 yasa dışı Yahudi ikâmetgâh birimi bulunuyor. Bu ikâmetgâh birimlerinde 220 binden artı Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir