Güvenlik güçleri 2021’in ilk 3 ayında 382 PKK’lı teröristi etkisiz ışık halkası getirdi

Türkiye’nin uzlaştırma, rahatlık ve güvenliğini bozmak için sivilleri, çocukları ve bebekleri deha kasıt almaktan çekinmeyen terör örgütü YPG/ PKK’ya yönelik 2021’in ocak, şubat ve mart aylarında yurt içi ve dışarıya düzenlenen operasyonlarda 382 terörist etkisiz ayla getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının, ülkenin rahatlık ve kardeşliğini bozmaya çalışan terör örgütlerine yönelik amansız takibi, emniyet korucularının da desteğiyle kararlılıkla devam ediyor.

Gece gündüz, kar kış demeden büyük kasaba merkezleri ve kırsal alanların yanı sıra yurt dışarıya da teröristlerin peşini bırakmayan, olumsuz hava koşullarına rağmen haftalarca arazide kalarak operasyonlarını sürdüren emniyet güçleri, terör örgütü YPG/PKK’ya yılın ilk 3 ayında ağır darbe vurdu.

AA muhabirinin derlediği bilgilere tarafından, 1 Ocak-31 Mart döneminde yurt içi ve dışındaki hava ve kara operasyonlarında 382 terörist etkisiz ışık halkası getirildi. Bu süreçte, eli kanlı terör örgütü PKK ve gençlik yapılanmasına yönelik birçok ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 815 zanlıdan 224’ü tutuklandı.

Ocak’ta “Yıldırım” bitti “Eren” operasyonları başlatıldı

İçişleri Bakanlığınca 10 Ocak’ta “Yıldırım Operasyonları”nın tamamlanmasının arkasından Eren Bülbül anısına “Eren” operasyonları başlatıldı.

Jandarma komando, jandarma özel harekat, polis özel harekat ve emniyet korucularının da katılımıyla 12 Ocak’ta “Eren-1 Tendürek”, 23 Ocak’ta “Eren-3 Sızı Dağı”, 26 Ocak’ta ise “Eren-4 Karlıova-Varto” ve “Eren-5 Bagok” operasyonları düzenlendi.

Bu kapsamda şubat ayında da Bitlis, Siirt, Tunceli, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Hakkari ve Şırnak’ta da yeni operasyonlar başlatıldı. Emniyet güçleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun zorlu coğrafyasında karla astarlı arazilerde teröristlerin izini sürerek barınak ve barınaklarını imha etti.

Şehitlerin kanı yerde kalmadı

Bitlis’te 10-11 Ocak’ta düzenlenen operasyonda etkisiz ülkü getirilen 3 teröristten “Poyraz Flu” kod adlı Kurban Pehlivan’ın İçişleri Bakanlığının “Terörden Arananlar Listesi”nde turuncu kategoride yer aldığı bildirildi.

Bitlis bölgesinde sözde sorumlu düzeyde etkinlik belirten Pehlivan’ın, 8 Temmuz 2017’de Bitlis/Merkez-Hazo Boğazı mevkisinde komando timlerinin devir değişimi esnasında, bölücü terör örgütü mensuplarınca yola döşenen el işi patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 personelin şehit düşmesi ve bir personelin yaralanması olayına katıldığı saptandı.

“Kırmızı” kategorideki sözde Amanos saha sorumlusu “Bedrettin Bedirhan” kod adlı İbrahim Şengül, 3 Şubat’ta etkisiz ayla getirildi. Terörist Şengül’ün, 23 Mart 1997’de Hatay’ın Erzin ilçesinin Yoncadüzü köyü bölgesinde, Kahramanmaraş Göksun İlçe Jandarma Komutanlığından izne gelen jandarma eri ile 3 vatandaşın şehit edildiği ve 2 güvenlik korucusunun yaralandığı, 26 Mart 2004’te Hatay’ın Erzin ilçesinde bulunan bir elektrik trafosunun patlayıcı maddelerle tuzaklanması sonucu bir jandarma erinin yaralandığı, bir TEDAŞ görevlisinin katledildiği ve 13 Haziran 2004’te Hatay’ın Dörtyol ilçesi kırsal alanında yol üretim çalışması bölgesinde görevli 3 güvenlik korucusunun şehit edildiği saldırıların faili olduğu belirlendi.

MİT’ten teröristlerin iddiaya göre sorumlularına ağır darbe

MİT ve TSK’nin Irak’ın kuzeyindeki Kandil’de düzenlediği operasyonda PKK/KCK’nın sözde gümrük koordinasyonu sorumlusu “Renas Açık Fikirli” kod adlı Ömer Kültürlü 2 Şubat’ta etkisiz ayla getirildi.

Terörist Ömer Aydınlatılmış’ın örgütün Irak- İran sınırında gerçekleştirdiği insan ve tabanca kaçakçılığı ile uyuşturucu trafiğinin sorumluları aralarında yer aldığı öğrenildi.

PKK/KCK’nın güya lojistik sorumlusu İbrahim Parım da 10 Şubat’ta MİT’in operasyonuyla Irak’ın Sincar bölgesinde yakalanarak, Türkiye’ye getirildi.

Irak’ın kuzeyindeki Metina’da, Türkiye’de eylem hazırlığı için bir toplantıya katılacağı saptama edilen PKK’lı Hüseyin İnal ve beraberindeki 2 terörist, MİT’in düzenlediği operasyonla 22 Şubat’ta etkisiz hale getirildi.

“Kırmızı” ve “turuncu” kategorideki teröristler etkisiz ayla getirildi

İçişleri Bakanlığı, Eren-5 Operasyonu zarfında Mardin’de 30 Mart’ta etkisiz ülkü getirilen 6 terörist arasında “kırmızı” kategoride yer alan PKK’nın güya Mardin sorumlusu Hasan Mahmudi ile “turuncu” kategorideki iddiaya göre Mardin Bagok alan sorumlusu Teyyüp Çam’ın bulunduğunu bildirdi. Teröristler Mahmudi ve Çam’ın 2008, 2016, 2017 ve 2019 yıllarında emniyet güçlerinin şehit edildiği ve yaralandığı bazı saldırılara katıldığı belirlendi.

MİT Başkanlığı, terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin sözde tugay komutanı “Şeh Guyi” kod adlı terörist İbrahim Babat’ı Suriye’deki nokta operasyonuyla yakalayarak Türkiye’ye getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir