Görme engelli uzun atlamacı Abdürrahim Kılıç ulusal forma için ter döküyor

Uzun atlamada Türkiye ikincisi yüzde 50 görme engelli Abdürrahim Kılıç, ilk milli formasını bu yıla ertelenen 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda giymek için çalışıyor.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü 3. derslik öğrencisi Abdürrahim Kılıç, bir süre tekvando ve futsalla ilgilendikten sonradan genç yaşı ve koşu yeteneğinden dolayı kulübü kadar atletizme yönlendirildi.

Beş bin metrede Türkiye üçüncülüğü, Adana Güya Maratonu’nda ikinciliği bulunan 21 yaşındaki sporcu, 400 metrede de 2019 ve 2020 yıllarında paralimpik oyunları denemelerinde sezonun en iyi derecelerini elde etti.

Yeni herif koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle üniversitelerde eğitime ara verilince memleketi Adana’ya gelen Abdürrahim Kılıç, koşuda partner bulamayınca bu branşı bırakıp uzun atlamaya yönelerek çalışmaya başladı.

Yaklaşık 8 aydır çalıştığı uzun atlamada Türkiye ikincisi olan genç sporcu, birincil milli formasını 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda giymek için haftada 30 saat antrenman yapıyor.

Abdürrahim Kılıç, AA muhabirine, salgın sebebiyle Adana’ya döndüğünde koşu partneri bulamayınca sporu bırakmayı dahi düşündüğünü söyledi.

Bu dönemde çevresindekilerin kendisine takviye verdiğini anlatan Abdürrahim Kılıç, “Döndüğümde antrenörsüz, partnersiz kalmıştım. Umutlarımı, hedeflerimi kaybetmiştim. Ben fazla hırslı, azimli biriyimdir. Hedeflerim, hayallerim var. Onlardan uzaklaşmıştım.” dedi.

Uzun atlamaya geçince idmanlarının mesafe koşusuna tarafından fazla ağır olması nedeniyle birincil başlarda fazla zorlandığını dile getiren Kılıç, şunları kaydetti:

“Antrenörüm çocuğa öğretir gibi bana bu branşı öğretti. Gelişmeye başladık. İlk başlarda fazla fena atlıyordum. Antrenmanla güçlenerek, tekniği öğrenerek şu anda antrenmanlarda 5,30-5,40 metreleri zorluyoruz. 5,50 metre olan olimpiyat B barajını geçmek üzereyiz. Önümüzdeki denemelerde de bu barajı deneyeceğiz. Uzun atlamada aralıksız Avrupa ve dünya şampiyonalarında yarışmacı bir sporcu almak istiyorum. Bunu da gerçekleştireceğime inanıyorum.”

Tenekebüken: “Olimpiyat B barajını geçerek milli sporcu olacağını göreceğiz”

Abdürrahim Kılıç’ın antrenörü Akıllı Cem Tenekebüken, genç sporcunun salgın sebebiyle sporu vazgeçme aşamasına geldiğinde, onu uzun atlamada başarılı olabileceği düşüncesiyle bu dala yönlendirdiğini belirtti.

Abdürrahim’in zorlanmasına karşın yarışmalara katılınca derecenin de geldiğini gördükçe motive olduğunu anlatan Tenekebüken, şöyle konuştu:

“Antrenmanlarda gördüğümüz üzere yarışmalarda daha iyisini atlayabilirdi fakat keza tecrübesizliği keza yarış günü hava şartları sebebiyle derece atlayamadı. Bu, atlayamayacağı anlamına gelmez. Antrenmanlarda 5,30-5,40 metre gibi dereceleri gördük daha öncesinde. Tekrar yarışmalara katılacağız. İnşallah Abdürrahim’in uzun atlamada 5,50 metre olan olimpiyat B barajını geçerek ulusal sporcu olacağını göreceğiz.”

Görme engelli uzun atlamacı Abdürrahim Kılıç milli forma için ter döküyor
Görme engelli uzun atlamacı Abdürrahim Kılıç milli forma için ter döküyor
Görme engelli uzun atlamacı Abdürrahim Kılıç milli forma için ter döküyor
Görme engelli uzun atlamacı Abdürrahim Kılıç milli forma için ter döküyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir